کدخبر: ۱۳۳۸۱۷ لینک کوتاه

یک فعال بازارسرمایه مطرح کرد:

کنترل نوسان نرخ ارز با بازار مشتقه ارزی

بازار سرمایه به عنوان یکی از پر پتانسیل ترین منبع تامین منابع مالی در ساختار اقتصادی کشور ما بسیار جای رشد دارد اما در حال حاضر ۸۰ درصد از منابع ما برای طرح ها و پروژه های طویل المدت از محل بازار پول تهیه می شود که این مغایر با ادبیات و اصول اقتصاد است .

مدیر عامل شرکت کارگزاری بانک آینده نقش بازار مشتقه ارزی را در کنترل نوسان نرخ ارز مهم و کارآمد دانست و گفت : این اتفاق می تواند منجر به ایجاد شفافیت در زمینه نرخ گذاری ارز شود.

فردین آقا بزرگی با اشاره به فلسفه وجودی راه اندازی بازار آتی ارز گفت: تا قبل از راه اندازی این بازار قضاوت درباره آن زود است اما به نظر می رسد، بازار آتی ارز نقش بسیار شایانی در نظام شفاف سازی و کنترل عرضه و تقاضا مبتنی بر عرضه و تقاضای واقعی؛ نه کنترل شده و ارشادی داشته باشد .

او درباره استقبال از راه‌اندازی بازار مشتقه ارزی گفت : همه دست‌اندرکاران از بانک مرکزی گرفته تا شورای عالی بورس و شورای پول و اعتبار و شرکت سپرده‌گذاری از آن استقبال می‌کنند و بسیار مشتاق‌اند تا بستر اولیه آن فراهم شود.

این کارشناس اقتصادی افزود: با این وجود، تک‌نرخی شدن نرخ ارز بنا به گفته برخی متولیان از جمله رئیس کل بانک مرکزی تنها مقدمه ای است برای سیاست گذاری و اجرای بازار مشتقه ارزی تا در نهایت، منجر به ایجاد شفافیت در زمینه نرخ‌گذاری ارز شود.

مدیر عامل شرکت کارگزاری بانک آینده در بخش دیگری از این مصاحبه در خصوص اخباری مبنی بر کاهش احتمالی بودجه عمرانی سال 95 و تاثیر آن بر بازار سرمایه اظهار داشت: در صورت بروز این اتفاق، باید تک تک ابعاد و برایند های بودجه را بررسی کرد تا بتوان تاثیر آن را بر بازار سرمایه تفسیر و ارزیابی کرد .

به گفته او صرف کاهش بودجه عمرانی به شکل مستقیم نمی‌تواند نتیجه مثبت یا منفی بر بازار سرمایه بگذارد و باید بررسی شود که سایر عوامل تشکیل دهنده کل بودجه عمومی درچه وضعیتی قرار دارند .

آقا بزرگی افزود: به عنوان مثال تعیین نرخ ارز در بودجه ، فروش نفت در قالب دلار و تفاوت فروش نفت و .... می تواند در مقابل بحث بودجه عمرانی قرار گیرد ؛ بنابراین بدون این عوامل نمی توان تاثیرات مثبت و یا منفی را سنجید .

او همچنین درباره جایگاه بازار سرمایه در برنامه ششم توسعه گفت : بازار سرمایه به عنوان یکی از پر پتانسیل‌ترین منبع تامین منابع مالی در ساختار اقتصادی کشور ما بسیار جای رشد دارد اما در حال حاضر 80 درصد از منابع ما برای طرح ها و پروژه های طویل المدت از محل بازار پول تهیه می شود که این مغایر با ادبیات و اصول اقتصاد است .

او افزود : باید به سمتی برویم که این منابع از بازار سرمایه تامین شود که در این صورت می‌توان علاوه بر بازار سرمایه به رشد اقتصاد نیز امیدوار بود .

منبع: سنا