کدخبر: ۱۳۳۸۵۵ لینک کوتاه

در تحلیلی بررسی شد:

آیا کاهش قیمت نفت به نفع پتروشیمی اراک است؟

شاراک هر ساله حدود ۴۰ میلیارد تومان از این شرکت سود دریافت می‌کند که حدود ۹ درصد از سود خالص شاراک می‌شود. در نظر دارند تا سهام ۵۱ درصدی خود در پتروشمیران(سهامی خاص) را با قیمت پایه ۴۵۰ میلیارد تومان به فروش برسانند.

مهدی نوین راد: پتروشیمی شازند هر ساله حدود 40 میلیارد تومان از پتروشمیران  سود دریافت می‌کند که حدود 9 درصد از سود خالص شاراک می‌شود، با این حال «شاراک» در نظر دارند تا سهام 51 درصدی خود در پتروشمیران که شرکت سهامی خاص است را با قیمت پایه 450 میلیارد تومان به فروش برسانند.

به گزارش اقتصادنیوز، 34 درصد پتروشمیران برای پتروشیمی شازند است که بهای تمام شده این شرکت برای شاراک 73 میلیارد تومان بوده است. فروش بلوک سهام پتروشیمیران توسط شاراک با قیمت پایه، حدود 48تومان به ازای هر سهم به سود این شرکت می‌افزاید.

در صورت انجام این معامله حدود 298 میلیارد تومان از فروش شرکت متعلق به شاراک است. باتوجه به بهای تمام شده(73 میلیارد تومان)و با توجه به تعداد سهام شاراک، این شرکت به ازای هر سهم حدود 48 تومان سود می‌سازد.

از طرفی با توجه به کاهش قیمت نفت و متعاقب آن نرخ نفتا که همبستگی زیادی با نفت دارد مواد اولیه شرکت کاهش خواهد یافت و چون نرخ محصولات عمده شرکت همبستگی کمتری با نرخ نفت دارند لذا با کارشناسی به عمل آمده، شاراک می‌تواند امسال 135 تومان سود بسازد و با توجه فروش پتروشیمیران حدود 180 تومان امسال eps بسازد و تعدیل مثبت بدهد.