کدخبر: ۱۳۴۸۷۸ لینک کوتاه

یک کارشناس بازار سرمایه در آستانه لغو تحریم ها:

موتور صنایع بانکداری و حمل‌ونقل روشن می شود

در سال‌های اخیر سودآوری صنایع بانکداری و حمل‌ونقل به دلیل تحریم‌های بین‌المللی تحت تاثیر قرار گرفت که رفع تحریم‌ها می‌تواند در نخستین گام، موتور حرکت این گروه‌ها در بازار سرمایه شود؛ اما صنایع دیگری که از کاهش قیمت‌های جهانی رنج می‌برند، برای رشد خود به محرکی غیر از رفع تحریم‌ها نیاز دارند.

یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اجرای برجام در آینده نزدیک گفت: لغو تحریم‌ها چشم انداز مثبتی را در میزان سودآوری بنگاه‌های بورسی ایجاد می کند و احتمال می رود که شرکت ها برای سال آینده پیش بینی سودهای بالاتر و بودجه های بهتری را در مقایسه با سال جاری منتشر کنند.

حمیدرضا صفری افزود: در صورت اجرایی شدن برجام، صنایعی که از تحریم‌ها بیشترین آسیب را دیده‌اند، رشد بیشتری را تجربه خواهند کرد.

وی ادامه داد: در سال‌های اخیر سودآوری صنایع بانکداری و حمل‌ونقل به دلیل تحریم‌های بین‌المللی تحت تاثیر قرار گرفت که رفع تحریم‌ها می‌تواند در نخستین گام، موتور حرکت این گروه‌ها در بازار سرمایه شود؛ اما صنایع دیگری که از کاهش قیمت‌های جهانی رنج می‌برند، برای رشد خود به محرکی غیر از رفع تحریم‌ها نیاز دارند.

صفری همچنین ریسک‌های موجود در بازار سرمایه را پابرجا دانست و اظهار کرد: کاهش قیمت‌های جهانی مواد اولیه، فلزات اساسی و نفت از مهم‌ترین ریسک‌های این روزهای بازار سرمایه قلمداد می‌شود، علاوه بر آن بالا بودن نرخ سود بانکی نیز به عنوان یکی از اساسی‌ترین موانع رونق بازار سرمایه در کشور به شمار می‌آید که این ریسک ها هنوز برطرف نشده‌ اند و به نظر می‌رسد تا پایان سال جاری هم ادامه داشته باشند.

این کارشناس بازار سرمایه همچنین تصریح کرد: نمایان شدن آثار رفع تحریم‌ها در برخی صنایع زمانبر خواهد بود.

وی معتقد است نحوه اجرایی شدن برجام نیز یکی از مهمترین عوامل تاثیر گذار بر بازار سهام است.

صفری با اشاره به اینکه دولت باید سازو کار رفع تحریم‌ها را به طور کامل مشخص کند، گفت: تا زمانی که دولت در خصوص چگونگی ورود نقدینگی به کشور، میزان فروش نفت و قیمت آن با توجه به رفع تحریم‌ها و همچنین نرخ خوراک پتروشیمی‌ها مطمئن نشود، برقراری شرایط پایدار در رشد بازار سهام نیز دشوار است.

منبع: سنا