کدخبر: ۱۳۴۸۸۳ لینک کوتاه

یک کارشناس بازار سرمایه عنوان کرد:

تغییر دیدگاه سهامداران یکی از راه‌های نجات بورس

عواملی همچون کاهش نرخ بهره بین بانکی و سیاست‌های تشویقی بانک مرکزی مبنی برکاهش ذخیره قانونی بانک‌ها، نوید آن را می‌دهد که به زودی نرخ سود سپرده بانک‌ها نیز کاهش خواهد یافت و به دنبال آن نسبت پی بر ای برای بازار بورس افزایش می‌یابد.

عواملی همچون کاهش نرخ بهره بین بانکی و سیاست‌های تشویقی بانک مرکزی مبنی برکاهش ذخیره قانونی بانک‌ها، نوید آن را می‌دهد که به زودی نرخ سود سپرده بانک‌ها نیز کاهش خواهد یافت و به دنبال آن نسبت پی بر ای برای بازار بورس افزایش می‌یابد.

قیمت سهام در بازار سرمایه، ارزش فعلی انتظارات آینده مربوط به آن شرکت است و با اخبار مثبتی که در رابطه با پارامترهای مختلف اقتصادی به گوش می‌رسد برای سال‌های آتی انتظارات خوبی ایجاد کرده و باعث نوسان قیمت‌ها در بورس شده است که با نزدیک شدن به اجرای برجام و لغو تحریم‌ها این نوسانات را بیشتر خواهد کرد.

یک کارشناس بازار سرمایه ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: عواملی همچون کاهش نرخ بهره بین بانکی و سیاست‌های تشویقی بانک مرکزی مبنی برکاهش ذخیره قانونی بانک‌ها، نوید آن را می‌دهد که به زودی نرخ سود سپرده بانک‌ها نیز کاهش خواهد یافت و به دنبال آن نسبت پی بر ای برای بازار بورس افزایش می‌یابد.

مسعود عموزاده در ادامه گفت: این امر باعث ایجاد جو خوش بینی در بازار و رشد قیمت سهام شده است اما این در حالی است که نباید از تغییرات بخش واقعی اقتصاد غافل شد چرا که برای تثبیت روند افزایشی بورس نیاز به بهبود بخش واقعی اقتصاد نیز است.

او تاکید کرد: با وجود نزدیک شدن به زمان اجرایی برجام موج خوش‌بینی در بازار ایجاد شده، اما اگر همین فردا هم این مانع از سر راه اقتصاد کشور کنار رود، حداقل 6 ماه زمان نیاز است تا اثرات آن را بر اقتصاد مشاهده کنیم.

مدیر عامل سابق کارگزاری سهام پویا با اشاره به روند بازارهای جهانی تاکید کرد: تا زمانی که سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه کشورمان بر اساس فاکتورهای بنیادی صورت نگیرد، نمی‌توان انتظار رشد پایدار را در این بازار داشت و در حال حاضر نیز جهت‌گیری بورس علاوه بر انتظار لغو تحریم‌ها و بهبود اوضاع شرکت‌های صادرات محور، باید به سمت دورنمای قیمت نفت، سرعت بهبود اقتصاد جهانی حرکت کند و سهامداران، سهامی را به قصد سهامداری و نگهداری بلند مدت، خریداری کنند که شرایط بنیادی مناسبی در آینده نیز داشته باشند.

عموزاده با اشاره به حرکت بازار سرمایه در دی ماه سال 92 گفت: در زمستان سال 92 نیز به دلیل ایجا انتظاراتی که در خصوص تغییر دولت به وجود آمده بود، بازار با نوسانات هیجانی همراه شد ولی اکنون سهامداران باید علاوه بر اینکه ذهنیت خود را به سمت خرید بلند مدت سهام تغییر دهند، نباید رفتاری هیجانی داشته باشند و از سفته‌بازی و نوسانگیری پرهیز کنند تا شاهد تکرار گذشته نباشیم و بورس نیز فرصت بهبود شرایط و رشد را داشته باشد.

در پایان این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به چشم‌انداز روشن اقتصادی برای سال آینده گفت: به نظر من در 6 ماهه دوم سال آتی می‌توان انتظار آشکار شدن اثرات تغییرات سیاست‌های اقتصادی و لغو تحریم‌ها را در بخش واقعی اقتصاد و رشد پایدار بورس را داشت.

منبع: بورس‌نیوز