کدخبر: ۱۳۵۵۶۱ لینک کوتاه

عرضه سنگین سهام از سوی سهامداران رقم زد؛

استراحت شاخص در کانال ۶۵ هزار واحدی/ عقب‌گرد بورس از روزهای صعودی؟

معاملات روز دوشنبه، ۲۸ دی ماه بورس اوراق بهادار تهران با افت ۳۰۴ واحدی (معادل ۰.۴۷ درصد) شاخص کل و توقف نماگر بازار در رقم ۶۵ هزار و ۱۱۹ واحد به پایان رسید.

حدیث موسوی:روند رو به رشدی که بازار سهام از روزهای قبل از آغاز برجام و لغو تحریم‌های هسته‌ای آغاز کرده بود، از روز گذشته به واسطه عرضه سنگین سهام در مسیر کُند شدن قرار گرفت تا اینکه امروز به افت شاخص و قرمزپوشی اغلب نماگرهای بازار منتهی شد.

تشکیل صف‌های فروش در اغلب سهام بزرگ به خصوص در گروه بانک و خودرو، عرضه قابل ملاحظه سهام از سوی حقوقی‌ها، نزدیک شدن به موعد تسویه خریدهای اعتباری کارگزاری‌ها، انتشار بخشی از گزارش‌های 9 ماهه شرکت‌ها که حاوی اطلاعات منفی از عملکرد آنها بود، از جمله مهمترین دلایل توقف رشد شاخص و تجربه ریزش قیمت‌ها در بازار سهام به شمار می‌روند.

به گزارش اقتصادنیوز، در ابتدای ساعات معاملاتی امروز بازار سهام شاخص کل بیش از 800 واحد ریزش کرد، اما در میانه معاملات با جمع شدن برخی صف‌های فروش از شدت ریزش بازار کاسته و در نهایت شاخص بورس 304 واحد افت کرد. امروز شاخص هم وزن نیز که ارزش بازاری سهام در آن لحاظ نمی‌شود با افت 86 واحدی همراه شد. به اعتقاد کارشناسان در شرایط فعلی حضور در بازار سهام صرفا با دید سرمایه گذاری مناسب بوده و در دوره میان مدت تا بلندمدت می‌توان به سود مورد انتظار از بازار سرمایه به تبع بهبود شرایط اقتصادی کشور به مدد رفع تحریم‌ها رسید.

سه نماد گسترش نفت و گاز پارسیان با 100 واحد، نفت و گاز پتروشیمی تامین با 99 واحد و بانک پاسارگاد با 36 واحد بیشترین تاثیر منفی را شاخص گذاشتند. در عین حال نماد شرکت‌های صنایع پتروشیمی خلیج فارس با 90 واحد و مخابرات ایران با 37 واحد بالاترین تاثیر مثبت بر شاخص را منعکس کردند.
بیشترین حجم معاملات امروز بورس تهران به نمادهای خودرو و بانک اختصاص داشت. نماد پارس خودرو با دادوستد 91 میلیون سهم در صدر این گروه قرار داشت. پس از آن نمادهای سایپا، بانک تجارت و بانک صادرات قرار داشتند.

در نماد بانک ملت به عنوان پربازدیدترین سهم امروز، 38 میلیون سهم به ارزش 78 میلیارد ریال جابه جا شد که حقیقی‌ها سهم 87 درصدی در فروش و 57 درصدی در خرید این نماد داشتند. نماد بانک صادرات به عنوان دومین سهم پربیننده امروز بورس تهران نیز با معامله 91 میلیون سهم همراه شد که حقیقی‌ها مشارکت 74 و 62 درصدی در خرید و فروش این نماد داشتند.

در صنایع بورسی نیز در روز جاری با سبزپوشی 11 صنعت روبه‌رو شدیم و اغلب گروه‌ها افت شاخص را تجربه کردند. برترین گروه‌های صنعت شامل خودرو، بانک و شیمیایی امروز به ترتیب افت 1.84، 0.86 و 0.8 درصدی با شاخص روبه‌رو شدند.

در جریان معاملات روز جاری نماد شرکت‌های لبوتان، کنور، فخاس، شپارس، وآذر، ثاژن، پارسان، ثاخت، خکار و کچینی متوقف و نماد شرکت‌های خپویش، دروز و قنیشا بازگشایی شدند.

افت آیفکس در روز منفی بازار
شاخص فرابورس ایران امروز افت 11.8 واحدی را تجربه کرد و به این ترتیب آیفکس در رقم 711 واحد توقف کرد. ریزش فرابورس از روز گذشته آغاز شده و طی این دو روز کاری نزدیک به 20 واحد از شاخص این بازار کاسته شده است. امروز نماد شرکت‌های گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان، پتروشیمی زاگرس و پتروشیمی مارون بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. بانک دی به میزان 0.53 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر این شاخص داشت.

نماد بیمه اتکایی امین با دادوستد 38 میلیون سهم به ارزش 70 میلیارد ریال بیشترین حجم معاملات امروز فرابورس را به خود اختصاص داد. نماد شرکت‌های پالایش نفت تهران، گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان و ذوب آهن اصفهان پربیننده‌ترین نمادهای امروز بودند. در بازار ابزارهای نوین مالی اسناد خزانه اسلامی نیز با قیمت 965 هزار و 746 ریال مورد مبادله قرار گرفت. حجم معامله این اوراق 8 هزار و 448 ورقه به ارزش 8 میلیارد ریال بود.