کدخبر: ۱۳۶۵۷۵ لینک کوتاه

بورس دوبی، برنده اصلی در حاشیه خلیج فارس

رشد نفت به کمک بورس‌های عربی آمد

سهام کشورهای عرب خلیج فارس پس از افزایش قیمت نفت در هفته گذشته بازارهای جهانی، کمی از وخامت بدترین ژانویه خود در یک دهه اخیر کاستند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از بلومبرگ،‌ شاخص عمومی DFM دوبی، با افزایش 3.1 درصدی بیشترین رشد را در منطقه داشت و با ثبت رشد 9.2 درصدی در سه روز گذشته، به بالاترین سطح خود از 13 ژانویه رسید. شاخص عمومی ADX ابوظبی نیز رشدی 3.1 درصدی داشت که بالاترین رشد روزانه این شاخص در یک سال اخیر بوده است.

هفته گذشته، در حالی که احتمال عدم افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو در آینده نزدیک افزایش یافت، سهام در بازارهای در حال توسعه با رشد مواجه شدند. دولت‌ها در شورای همکاری خلیج فارس، به ویژه امارات و عربستان سعودی وابستگی شدیدی به درآمد نفتی و انرژی دارند.

محمد شبیر، سرپرست سهام بانک سرمایه‌گذاری رسمله اعلام کرد: «ما در اغلب روزهای ژانویه در حاشیه بازار نشسته بودیم. اما در پی ورود به بازار در این هفته هستیم. ماه فوریه به عنوان یک ماه مثبت می‌تواند تلقی شود.»

قراردادهای نفت برنت برای تحویل در ماه مارس که هفته گذشته منقضی شد، با رشدی 2.5 درصدی 34 دلار و 74 سنت معامله شد.

شاخص GCC  بلومبرگ، که نشانگر عملکرد 200 شرکت بزرگ منطقه است، با رشد یک درصدی خود سومین روز صعودی خود را به ثبت رساند. این شاخص در ماه ژانویه افتی 10 درصدی را تجربه کرده که بدترین شروع این شاخص در 10 سال اخیر بوده است. بانک PSJC با رشد 10 درصدی بیشترین سهم را در افزایش شاخص بورس ابوظبی داشته است.