کدخبر: ۱۳۸۴۲۳ لینک کوتاه

آغاز معاملات گواهی سپرده طلا در بورس کالای ایران

معاملات گواهی سپرده سکه طلای تمام بهار آزادی از روز دوشنبه ۳ اسفند در بورس کالای ایران آغاز شد که ایجاد ساختاری نظام‌مند، شفاف و با امنیت برای معاملات نقدی سکه، از اهداف اولیه این معاملات به شمار می‌رود.

معاملات گواهی سپرده سکه طلا در حالی از روز گذشته آغاز شد که در جریان معاملات روز دوشنبه 11 گواهی سپرده طلا و روز سه شنبه 7 گواهی سپرده طلا مورد قرار گرفت.

بر اساس این گزارش، برای معاملات گواهی سپرده سکه طلا، خزانه‌داری پردیس بانک رفاه به عنوان انبار بورس کالای ایران معرفی شده که پس از پذیرش سکه بهار آزادی طرح امام ضرب سال 86 با عيار 900 در هزار و وزن 8.133 گرم، اقدام به اصالت سنجی و صدور گواهی سپرده می‌کند. همچنین سکه بهار آزادی طرح امام ضرب سال 86 که برای معاملات گواهی سپرده در نظر گرفته شده است، همان سکه استاندارد تحویلی معاملات آتی سکه است که براساس برنامه های بورس کالا، قرار است در بلند مدت امکان تسویه معاملات آتی سکه با گواهی سپرده طلا هم ایجاد شود. این گزارش حاکی است زمانبندی معاملات گواهی سپرده کالایی سکه طلا طی روزهای کاری هفته از شنبه الی چهارشنبه با دوره پیش گشایش از ساعت 8:30 الی 9 آغاز می شود و دوره گشایش و معاملات پیوسته آن از ساعت 9 الی 12:30 ظهر خواهد بود.

بر همین اساس سپرده گذار سکه ملزم است قبل از مراجعه به انبار، از طریق یکی از کارگزاران مجاز بورس نسبت به اخذ کد معاملاتی (اوراق بهادار) اقدام نموده و ملزم به پرداخت هزینه های ارزیابی و کارشناسی سکه به میزان 5000 ریال به ازای هر قطعه در زمان تحویل سکه به انبار است. البته در صورتی که سکه توسط کارشناس بانک، استاندارد تشخیص داده نشود، هزینه های ارزیابی و کارشناسی مربوطه به سپرده گذار عودت داده نخواهد شد. ضمن آنکه ارایه مدارک احراز هویتی برای تحویل سکه از انبار توسط خریدار یا نماینده قانونی وی الزامی است.

گفتنی است، هزینه انبارداری هر قطعه سکه به صورت روزانه 50 ریال تعیین شده است که به این ترتیب هزینه انبارداری یک سکه برای یک سال حدود 1800 تومان می شود.

امنیت در معاملات گواهی سپرده طلا
همچنین یکی از مزیت های بزرگ گواهی سپرده طلا، امنیت در معاملات و نگه‌داری سکه طلا است به طوریکه هر فردی که در منزل خود سکه دارد یا صرافان و معامله‌گرانی که هر روز سکه معامله می‌کنند، می تواند با تبدیل کردن دارایی خود به اوراق گواهی، بدون هیچ دغدغه به معامله یا نگه داری سکه بپردازند؛ چراکه گواهی سپرده طلا با نام است و حتی در صورت سرقت این گواهی، امکان دریافت سکه ها با مدارک شناسایی افراد نیز وجود دارد و به این ترتیب دغدغه ای برای امنیت سکه وجود نخواهد داشت.

با همه این تفاسیر، پیش بینی می شود اوراق گواهی سکه رفته رفته جایگزین سکه فیزیکی می شود و با افزایش بازیگران و عمق این بازار، کشف نرخ لحظه ای و واقعی سکه در این معاملات اتفاق می‌افتد. همچنین یکی دیگر از مزیت‌های این معاملات این است که در بلند مدت قیمت پایه‌ای که به صورت روزانه مد نظر معامله‌گران آتی سکه قرار می‌گیرد، گواهی سپرده سکه خواهد بود که حکم قیمت نقدی سکه را دارد.

وثیقه برای اخذ تسهیلات از نظام بانکی
به گفته مسوولان بورس کالا، قرار گرفتن گواهی سپرده سکه طلا به عنوان وثیقه برای اخذ تسهیلات از سیستم بانکی، معافیت مالیاتی خرید و فروش این اوراق، انتقال بخشی از سفته‌بازی‌های بازار سکه از معاملات نقدی به گواهی سپرده و پیش‌بینی فعالیت قابل توجه صندوق‌های کالایی که در آینده راه‌اندازی می‌شوند بر روی این معاملات، از دیگر مزایای راه‌اندازی این معاملات در بورس کالای ایران به شمار می‌رود.

لازم به ذکر است براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته در بورس کالای ایران، گواهی سپرده طلا می‌تواند در آینده جایگزین وجه تضمینی اولیه معاملات آتی سکه شود.

منبع: بورس کالای ایران