کدخبر: ۱۳۸۶۳۵ لینک کوتاه

در گفت‌وگو با اقتصادنیوز بررسی شد:

واکنش بورس به اخبار انتخابات

یک کارشناس بازار سهام گفت: خوش‌بینی به اخبار در خصوص انتخابات و افزایش قیمت محصولات جهانی دو دلیل عمده و اصلی در رشد بازار سهام بوده‌اند.

سیدسلمان نصیرزاده در گفت‌وگو با اقتصادنیوز اظهار کرد: دو دلیل عمده و اصلی در رشد امروز بازار سرمایه نقش داشته است؛ مورد اول در خصوص انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان مرتبط است که در این جهت بازار واکنش مثبتی از خود نشان داد و مورد دوم در خصوص افزایش قیمت‌ محصولات جهانی به خصوص نفت و فلزات اساسی، که روند بسیار خوبی داشته است.

کارشناس شرکت مطالعات اقتصادی آریا سهم افزود‌: اما نکته‌ای که نسبت به هفته گذشته وجود دارد این است که امروز ارزش خالص معاملات روند کاهشی داشته است و در مجموع به نظر می‌رسد دو عامل فوق باعث شده‌اند تا این بازار روند مثبت به خود بگیرد.

او معتقد است: به هرحال به نظر می‌رسد حداقل تا اواسط این هفته شاهد رشد با شیب منطقی در حد 200 تا 500 واحد افزایش در بازار سرمایه باشیم؛ چراکه در حال حاضر دو گروه اصلی بازار که گروه‌های خودرو و پالایشی هستند نقدینگی خوبی را جذب کرده‌اند و به پشتوانه این نقدینگی مسیر خوبی طی می‌کنند.

 نصیرزاده گفت: هم‌اکنون اخبار خوش در خصوص قیمت نفت برای گروه‌ پالایشی بسیار محرک و مثبت است، همچنین اخباری از معاملات درون‌گروهی و افزایش سرمایه در گروه‌های خودرویی و مجموعه سایپا به گوش می‌رسد برای گروه خودرویی نشان از اهداف بالا دارد و به همین دلیل است که این دو گروه لیدرهای بازار هستند.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: همچنین بازگشایی بازار جهانی در روز دوشنبه هم می‌تواند تعیین‌کننده مسیر در نیمه دوم هفته جاری باشد.

نصیرزاده خاطرنشان کرد: اما به هرحال باید یک اصلاح نسبی بر بازار صورت بگیرد نه به این صورت که قیمت اکثر سهم‌ها کاهش یابد بلکه یک مقدار از رشدشان متوقف شود و با چند عرضه اولیه که در فروردین‌ماه اتفاق می‌افتد، شاهد حرکت اصلی این رشد که می‌تواند از کانال 80 هزار واحدی هم عبور کند در ماه‌های اول سال 1395 باشیم.