کدخبر: ۱۳۹۰۹۰ لینک کوتاه

بسته خبری؛

مروری بر مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته گذشته

در بسته خبری پیش‌رو، مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته گذشته بررسی می‌شود.

جانشین رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در امور بین‌الملل و سرمایه‌گذاری خارجی ضمن تشریح نقش سازمان بورس و اوراق بهادار به عنوان نهاد ناظر بازار سرمایه‌ ایران از کشورهای اروپایی، آسیایی و منطقه خلیج فارس که در نشست مسقط حضور داشتند، برای سرمایه‌گذاری در ایران دعوت کرد. بهادر بیژنی در ادامه سخنان خود به تطبیق قوانین سازمان بورس با قوانین بین‌المللی است و تلاش‌ برای توسعه ابزارهای قانونی پرداخت.

بازار اوراق بهادار ایران بزرگترین بازار بکر دنیاست
حسن قالیباف اصل، طی نشستی در مسقط شرایط سرمایه گذاری در بازار اوراق بهادار ایران را تشریح کرد. مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران در میان بیش از یکصد سرمایه‌گذار خارجی به بیان جذابیت‌های بازار سرمایه ایران، مانند متنوع بودن صنایع بورسی، قابلیت نقد شوندگی و شفاف بودن شرکت‌های بورسی پرداخت.

جذابیت اسناد خزانه اسلامی برای سرمایه‌گذاران خارجی
امیرهامونی در کنفرانسی در مسقط پایتخت عمان که با محوریت «چگونگی سرمایه‌گذاری در ایران» برگزار شد، گفت: بازار اوراق با درآمد ثابت فرابورس ایران به لحاظ جایگاه پس از کشورهای ترکیه و مصر در منطقه منا قرار دارد و از این منظر پتانسیل بالایی برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی از بسیاری از کشورها دارد. مدیرعامل فرابورس با اشاره به فرابورس ایران به عنوان یکی از نهادهای مالی توسعه یافته افزود: این نهاد مالی فرصت‌های سرمایه‌گذاری زیادی را برای سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی در پسابرجام فراهم کرده است.

گام اول برای پذیرش شرکتهای ایرانی در بورس استانبول برداشته شد
نشست مشترک مدیران عامل بورس تهران و استانبول، گام اول برای ارزیابی همکاری های مشترک است. مدیرعامل شرکت بورس تهران با بیان مطلب فوق، از همکاری‌های مشترک مانند پذیرش متقابل، آموزش کارشناسان، انتقال اطلاعات و تکنولوژی و آشنایی با اوراق بهادار اسلامی میان ایران و ترکیه خبر داد. مدیرعامل بورس استانبول با بیان اینکه یک بانک بین‌المللی در ترکیه کار تسویه وجوه و عملیات پایاپای را انجام می‌دهد، گفت: ترکیه از نظر تکنولوژی با بورس‌های کشورهای توسعه‌یافته ارتباط مؤثر داشته است و این تکنولوژی می‌تواند به عنوان یکی از زمینه‌های جدی همکاری، برای بورس تهران حائز اهمیت باشد.

بورس تهران یکی از متنوع ترین و شفاف ترین بازارهای منطقه
مدیرعامل بورس تهران در جریان نشست مشترک بازار سرمایه ایران و ترکیه ضمن اشاره به شفافیت و تنوع بالای بورس تهران در منطقه، از کاربرد بیشتر ابزارهای معاملاتی موجود در بورس‌های بین‌المللی در بورس تهران خبر داد. حسن قالیباف اصل در ادامه سخنان خود به جاذبه‌های بازارهای سرمایه ایران و ترکیه برای هر دو طرف پرداخت.

آمادگی بورس کالا برای توسعه همکاری‌ها با بورس ترکیه
مدیرعامل بورس کالای ایران در نشست مدیران ارشد بازار سرمایه ترکیه که روز دوشنبه 10 اسفند در محل هتل بین المللی اسپیناس برگزار شد، ضمن معرفی زیرساخت‌ها و ابزارهای مالی مورد استفاده در بورس کالای ایران به فراهم بودن ابزارهای پوشش ریسک و سایر ابزارهای مالی از جمله گواهی سپرده کالایی در این نهاد مالی پرداخت. حامد سلطانی‌نژاد در ادامه سخنان خود به فراهم بودن زیرساخت‌های لازم جهت جذب فعالان بازارهای بین‌المللی در بورس کالای ایران اشاره کرد.


امور پس از معاملات پیش نیاز اتصال بازارهای سرمایه است
مصطفی کمال یولماز، معاون بورس استانبول، در دیدار با مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، گفت: اتصال سامانه‌ها و انجام امور پس از معاملات از طریق شرکت‌های سپرده‌گذاری، نخستین گام برای همکاری بورس‌های دو کشور ایران و ترکیه است. محمد رضا محسنی، مدیر عامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، نیز در این نشست به فراهم کردن زیرساخت‌های فنی لازم برای اتصال بورس تهران با سایر بورس‌ها از طریق این شرکت اشاره کرد.

زمینه‌های همکاری مشترک میان فرابورس ایران و بورس استانبول
مدیران فرابورس ایران و بورس ترکیه در نشست هم‌اندیشی با موضوع «بررسی محورهای همکاری‌ مشترک» با مقامات بورس استانبول، به تشریح ارکان بازارها و ابزارهای خود پرداختند و مواردی همچون به اشتراک‌گذاری تکنولوژی، پذیرش دوگانه شرکت‌ها، انواع صکوک و اوراق بهادار را از جمله زمینه‌های همکاری میان دو طرف عنوان کردند.

طرح صندوق سرمایه گذاری مشترک ایران و ترکیه/ فیدرفاند های ترکی از مسترفاندهای ایرانی تغذیه می کنند
همزمان با ورود مقامات بازار سرمایه استانبول به ایران، تفاهم نامه همکاری میان سازمان بورس و اوراق بهادار، نهاد قانون گذار بورس استانبول (CMB)، بورس استانبول و شرکت بورس اوراق بهادار تهران به امضا رسید. این تفاهم نامه چهار جانبه در خصوص یک سرمایه گذاری جمعی به توافق رسیدند که بر اساس آن یک صندوق سرمایه گذاری فیدر در ترکیه به ثبت خواهد رسید که از صندوق های مستر ایران تغذیه کند.

بازدید رئیس بورس استانبول از سازمان بورس و اوراق بهادار
تونجای دینچ، رئیس بورس استانبول و هیأت همراه به منظور آشنایی بیشتر با سازمان بورس و اوراق بهادار در نشستی صمیمی میهمان رئیس سازمان بورس و اعضای هیأت مدیره بودند.‌

انتشار اوراق صکوک منفعت از سوی دولت
علی طیب‌نیا، وزیر امور اقتصادی و دارایی، که در مراسم رونمایی از «سامانه جامع اطلاعات اموال دستگاه های اجرایی» (سادا) در محل وزارت اقتصاد، از تصمیم شورای عالی بورس برای انتشار اوراق صکوک منفعت به اتکای منابع و درآمدهای دارایی های مالی دولتی و غیر دولتی خبر داد.

استقبال بی‌سابقه سرمایه‌گذاران خارجی، بهترین فرصت برای رونق اقتصاد ایران
محمدباقر نوبخت در نشست خبری (11 اسفندماه) با اشاره به انتخابات هفتم اسفند به ابلاغ برنامه‌ رییس‌جمهور برای رونق اقتصادی، معیشت مردم و اشتغال جوانان به وزیران پرداخت. سخنگوی دولت در ادامه به استقبال سرمایه‌گذاران خارجی برای حضور در ایران و برنامه‌های اقتصادی دولت پرداخت.

در فضای مبهم قانونی سرمایه‌گذاری خارجی صورت نخواهد گرفت
محمدباقر الفت ضمن تشریح نقش آموزش و فرهنگ‌سازی در هدایت سرمایه‌های خرد به سمت صنعت، تجارت و کشاورزی به تجربه کشورهای توسعه‌یافته در امر رشد اقتصادی با استفاده از سرمایه‌های خرد مردم توسط دولت‌ها به عنوان یک اصل اشاره کرد. معاون قوه قضاییه، وضعیت قانونی، شفاف و روشن سرمایه‌گذاری داخلی را مقدمه‌ای برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی بیان کرد.

اجرای طرح «قیمت تضمینی» در بورس کالا توسط دولت
طرح «قیمت تضمینی» در بورس کالا به جای «خرید تضمینی» توسط دولت، مانع نرخ شکنی محصولات کشاورزی در بازار می‌شود. سیدمهدی کلاته ‌رحمانی، قایم‌مقام وزیر جهاد کشاورزی، اجرای این طرح را عامل مهمی در برطرف شدن دیرکرد در پرداخت وجه معامله از سوی دولت مطرح کرد.

رشد زمستانی بازار سرمایه، حباب نبود
امیر هامونی ضمن اشاره به ورود نقدینگی خارجی در بازار و ابزارهای جدید بازار سرمایه شائبه حبابی بودن رشد زمستانی بازار سهام را رد کرد. مدیرعامل فرابورس ایران، از صف ورود صنایع جدید همچون هتلداری و گردشگری، بررسی پرونده پذیرش چند شرکت برای ورود به فرابورس، نهایی شدن افزایش سرمایه 25 درصدی فرابورس و احتمال تعیین حداقل سرمایه بالای 100 میلیارد تومان برای بورس های فعال در کشور خبر داد.

بهروز خدارحمی: هنوز برای قضاوت زود است
دبیر کل کانون نهادهای سرمایه گذاری، ضمن مثبت خواندن چشم‌انداز، جهش های آنچنانی تا پایان اسفند را ناهمخوان با واقعیت فعلی ارزیابی کرد. خدارحمی با اشاره افزایش تعاملات بین‌المللی افزود: انتظار می رود که فضای بانکی ما و تک تک صنایع از جمله بخش آهن، فولاد، پتروشیمی، نفت و گاز و خودرو، روشن‌تر و مثبت‌تر شود.

دو موج نقدینگی در راه است
بهزاد گلکار ضمن اشاره به موج اول حرکت بازار (نقدینگی وارده شده) از دو موج در راه دیگر خبر داد: افرادی که بازار را تکنیکی تر تحلیل می‌کنند و هنوز وارد بازار نشده‌اند و همچنین افرادی که دیر وارد بازار می‌‎شوند و موج دیگری را در سال آینده ایجاد می‌کنند. مدیرعامل هلدینگ مالی سینا، با منطقی خواندن روند بازار سرمایه در سال 95 افزود: در سال 96 با توجه به عملی شدن جزییات برجام در اقتصاد، شاهد رشد بسیار مثبت بازار سرمایه خواهیم بود.

سال 95، قله رشد اقتصادی ایران در دهه 90
مهدی طحانی ضمن اینکه سال آتی را شکوفاترین دوره اقتصادی در تاریخ اقتصاد کشورمان خواند، به تشریح وضعیت بازار در روزهای پایانی سال جاری و وضعیت گروه‌های صنعتی پرداخت. مدیرعامل شرکت مشاور سرمایه‌گذاری آوای آگاه در سخنان خود به آثار احتمالی انتخابات اخیر بر بازار سرمایه اشاره کرد.
تحقق وعده دولت در نخستین سررسید اسناد خزانه اسلامی

فرابورس ایران در اطلاعیه‌ای از دارندگان اوراق اسناد خزانه اسلامی خواسته با توجه به موعد پرداخت نخستین سود پرداختی این اوراق در 23 اسفند ماه امسال شماره حساب بانکی خود را به کارگزار خود اعلام کنند.

کره پنج میلیارد یورو برای ایران تامین مالی می‌کند
در پی رشد همکاری اقتصادی ایران با چهارمین قدرت اقتصادی آسیا، کره جنوبی پنج میلیارد دلار برای تامین مالی پروژه‌های زیر بنایی، عمرانی و تولیدی در ایران توسط بانک‌ها و موسسات مالی و شرکت‌های کره‌ای تخصیص می دهد.

شرط سازمان برای بازگشایی نماد «سایپا»
عیسی حسین‌پناه، مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار، در خصوص زمان بازگشایی سهام سایپا که در حال حاضر متوقف است، گفت: کلیات لازم در مورد بازگشایی نماد شرکت‌های متوقف آن است کلیه مراحل اعم از شفاف‌سازی، ارایه اطلاعات بدون نقص و کامل و همچنین ارایه بودجه سال 95 و موارد دیگر را طی کنند و با این اتفاق به محض کامل شدن اطلاعات نسبت به بازگشایی آن اقدام خواهد شد.

منبع: سنا