کدخبر: ۱۴۲۰۴۱ لینک کوتاه

آغاز به کار بورس در مدار تردید

آخرین روز معاملاتی بازار سهام در شرایطی آغاز می شود که با توجه به عملکرد پر نوسان شاخص طی چند روز اخیر بازار در مدار تردید قرار گرفته است.

آخرین روز معاملاتی هفته که مصادف شده با اول اردیبهشت‌ماه در شرایطی اغاز می‌شود که بازار در وضعیت حساسی قرار گرفته به نوعی روند معاملات امروز می‌تواند جهت کلی بازار را تا چند روز آینده تعیین کند.

درحالی روند نزولی 8 روزه شاخص با رشد 919 واحدی شاخص در روز دوشنبه شکسته شد که روز گذشته نماگر بازار برخلاف تصورات عمل کرد و به‌رغم رشد 331 واحدی در دقایق ابتدایی سیر نزولی در پیش گرفت و در نهایت با افت 4 واحدی به کار خود خاتمه داد تا روز منفی دیگری برای بورس رقم بخورد و تعداد روزهایی که بازار سهام در فروردین ماه عملکرد منفی داشته به 12 برسد.

اما مساله‌ای که باعث امیدواری به بورس شد افزایش ارزش معاملات به 470 میلیارد تومان بود که نشان‌دهنده ورود نقدینگی به بورس است. هر چند بیش از 99 میلیارد تومان از این حجم مربوط به سر رسید شدن اوراق صندوق سپاس بود.

از سویی دیگر این موضوع در میان کارشناسان مطرح شد که بازار به خود باوری لازم برای آغاز روند رو به رشد نرسیده و ترس از افت بیشتر قیمت‌ها میان معامله‌گران وجود دارد.

موضوعی که بیش از هر عامل دیگری می‌تواند بر روند معاملات امروز تاثیر‌گذار باشد و باعث ایجاد خوش‌ بینی میان معامله گران شود، اولین خرید رسمی سهام توسط نخستین شرکت سرمایه گذاری اروپایی است که میتواند سرآغازی برای حضور سایر شرکت های بین المللی در بازار سهام ایران باشد.

در میان صنایع بازار با توجه به افت روز گذشته قیمت ها، امروز اکثر گروه ها به محدوده حمایتی مستحکم خود رسیده و انتظار می رود با واکنش به این سطح حمایتی شاهد بهبود نسبی روند معاملات باشیم.

بنابراین گزارش، این روزها با توجه به اخبار مثبت پیرامون معادن و به خصوص سنگ آهنی ها روند معاملات دو گروه فلزات اساسی و کانی های فلزی مورد توجه قرار گرفته و روز گذشته شاهد رونق در معاملات این گروه ها بودیم. به طوری که «ومعادن» با صف خرید 72 میلیونی بیشترین تقاضا را میان نمادهای بازار به خود اختصاص داد.

همچنین انتظار می‌رود تحت تاثیر صحبت های دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل از افزایش ۵۰۰ درصدی تعرفه واردات فولاد در سال ۹۵ که افزایش ۶۵ درصدی قیمت ورق فولادی را به دنبال دارد شاهد افزایش تقاضا در نماد فولادی‌ها باشیم.

در بازارهای جهانی قیمت طلا به روند رو به رشد خود ادامه داد و هر انس طلا با رشد 3 دلارو 70 سنتی به 1256 دلار رسید و هر بشکه نفت برنت با افت 53 سنتی به 42 دلارو 47 سنت رسید.

همچنین در بازار فلزات اساسی سرب و مس با افت قیمت مواجه شدند و در مقابل روی، نیکل و آلومینیوم با رشد قیمت مواجه شدند.

به این ترتیب انتظار می‌رود معاملات امروز بازار سهام تا حدودی متعادل باشد و به‌رغم شروع هیجانی در دقایق ابتدایی در میانه های بازار شاهد متعادل شدن روند داد وستد‌ها باشیم.

در همین حال معاملات خودرویی‌ها، فلزات اساسی و کانی‌های فلزی در کنار بانک‌ها بر جهت‌گیری بازار موثر است. در مجموع انتشار هر گونه خبر مثبت یا منفی می‌‌تواند بر روند داد و ستد‌ها تاثیر‌گذار باشد.

منبع: ملت‌بازار