کدخبر: ۱۴۲۰۵۷ لینک کوتاه

قائم‌مقام بانک مرکزی:

مقاومت شرکت‌های بیمه اروپایی در همکاری با ایران فراتر از انتظار است

قائم‌مقام بانک مرکزی مقاومت شرکت‌های بیمه اروپایی در همکاری با ایران را فراتر از انتظار توصیف کرد وگفت: کشورهای۱+۵ از پایبندی ایران به تعهداتش در توافق اظهار رضایت می‌کنند اما متاسفانه چنین احساسی در ایران از پایبندی طرف مقابل به تعهداتش وجود ندارد.

اکبر کمیجانی در دیدار با هیات آلمانی از خانه اقتصاد و صنعت ایالت باواریای این کشور خواستار همکاری بیشتر اقتصادی و بانکی بین ایران و آلمان شد و اطمینان داد کشور ایران به تعهدات خود در توافق با کشورهای 1+5 پایبند است.

قائم‌مقام بانک مرکزی ضمن استقبال از همکاری‌های متقابل ایران و آلمان خاطرنشان کرد: تحریم‌ها موجب متضرر شدن شرکای اروپایی در مبادلات بانکی با ایران شده است و برقراری روابط بانکی لازمه برقراری روابط تجاری و اقتصادی بین دو کشور است.

او با اشاره به موفقیت‌های بانک مرکزی پس از اجرایی شدن برجام از جمله در مذاکره با شرکت‌های بیمه‌ای ساچه ایتالیا، اوکابه اتریش و کوفاس فرانسه و تسویه تعهداتی که به‌دلیل تحریم‌ها به وجود آمده بود، گفت: مذاکره با شرکت بیمه هرمس آلمان هم‌اکنون در جریان است که امیدواریم به‌زودی به نتیجه برسد، در عین حال حمایت دولت‌های اتریش، فرانسه و ایتالیا در دستیابی به توافقات ایران با شرکت‌های بیمه موثر بوده است.

کمیجانی خواستار حمایت دولت آلمان در زمینه مراودات بانکی شد و گفت: طی 36 سال اخیر حتی در شرایط سخت مالی ایران در پرداخت تعهدات خود هیچ‌گونه دیرکردی نداشته و حتی مبالغی بیش از تعهدات فعلی را با تفاهم و در یک برنامه زمان بندی تسویه کرده است.

وی مقاومت شرکت‌های بیمه‌ای اروپایی در همکاری با کشورمان را فراتر از انتظار توصیف کرد و افزود: کشورهای 1+5 از پایبندی ایران به تعهدات خود در توافق، اظهار رضایت می‌کنند لیکن متاسفانه چنین احساسی در ایران از پایبندی طرف مقابل به تعهدات خود وجود ندارد.

قائم‌مقام بانک مرکزی با درخواست از آقای پروسارت، ربیس خانه اقتصاد و صنعت ایالت باواریای آلمان برای تسریع در رفع مشکلات، افزود: نقش و جایگاه خانه اقتصاد و صنعت ایالت باواریا در اقتصاد آلمان تأثیرگذار است بنابراین بانک مرکزی ایران خواستار مذاکرات و تفاهمات بیشتر بانک‌های ایرانی ازجمله بانک خاورمیانه با هیات آلمانی شد.

ربیس خانه اقتصاد و صنعت ایالت باواریای آلمان نیز با اشاره به «اکنون مساله ما تحریم نیست بلکه جلوگیری از خسارت دیدن بانک‌های آلمانی به‌دلیل جریمه توسط آمریکایی‌ها است»، افزود از نفوذ سازمان خویش بر دولت آلمان استفاده خواهد کرد اما حل مشکلات زمان‌بر است و بر این اساس در شرایط فعلی همکاری با بانک‌های کوچک و متوسط آلمانی در اولویت است.

منبع: روابط عمومی بانک مرکزی