کدخبر: ۱۴۳۰۹۹ لینک کوتاه

در اولین روز معاملاتی هفته بورس به کدام سمت می‌رود؟

اولین روز معاملاتی هفته در شرایطی آغاز می‌شود که با توجه به اخبار و رویدادهای متعدد در عرصه سیاست و اقتصاد انتظار می‌رود بازار روز پر فراز و نشیبی داشته باشد.

به گزارش اقتصادنیوز، زنگ آغاز به کار بورس در اولین روز معاملاتی هفته در شرایطی به صدا درخواهد آمد که در هفته گذشته بورس عملکرد مناسبی به نمایش نگذاشت و نسبت به ابتدای هفته با کاهش 370 واحدی و افت 1200 میلیارد تومانی ارزش روز شرکت‌های بورسی همراه شد.

این در حالی است بازار به اخبار مثبتی همچون سفر رئیس جمهور کره جنوبی به ایران و انعقاد 19 قرارداد در زمینه های گوناگون از جمله حمل و نقل، بیمه، معدن و نفت و پتروشیمی واکنش خاصی نشان نداد.

بنابر گزارش ملت بازار؛ از سویی دیگر همزمان با بازگشایی بورس، آخرین روز معاملاتی بازارهای جهانی با رشد چشم‌گیر قیمت طلا و بهبود قیمت‌ها در دو بازار معاملاتی نفت و فلزات اساسی همراه شد. به این ترتیب هر انس طلا با رشد 11 دلاری به 1290 دلار رسید و هر بشکه نفت برنت با رشد 14 سنتی در قیمت 45 دلار و 32 سنت مورد معامله قرار گرفت.

همچنین در میان فلزات اساسی قیمت هر سه فلز کلیدی مس، سرب، روی با رشد قیمت مواجه شدند. نیکل و آلومینیوم نیز افت قیمت را تجربه کردند.

در گروه پالایشی با وجود رسیدن شاخص این گروه به محدوده حمایتی، انتشار اخبار منفی از جمله بدهی مالیاتی و بسته شدن حساب‌های بانکی پالایشگاه ها و افت قیمت جهانی نفت می‌تواند بر روند معاملات این گروه تاثیر‌گذار باشد.

در میان معدنی‌ها صحبت‌هایی که رئیس هیات مدیره ایمیدرو از وجود فرصت 40میلیارد دلاری بخش معدن و صنایع معدنی برای سرمایه‌گذاری خارجی در برخی رسانه‌ها انجام داد جو مثبتی را در این گروه به وجود آورد.

در گروه فلزات اساسی انتظار می‌رود شاهد واکنش مثبت بازار به رشد قیمت جهانی فلزات اساسی باشیم ضمن اینکه افزایش مجدد قیمت جهانی فولاد می‌تواند بر روند معاملات شرکت‌های فولادی تاثیر بسزایی داشته باشد.

در میان خودرویی‌ها بازار متمایل به سمت قطعه‌سازها شده است و روند معاملات این گروه به سمت تعادل پیش می‌رود. ضمن اینکه دو شرکت زامیاد و سایپا آمار تولید و فروش خود را ارائه کرده‌اند.

نمادهای زیر مجموعه گروه بانک به‌رغم افت چشم‌گیری که در چند روز اخیر داشته‌اند با توجه به ابهاماتی پیرامون رفع تحریم بانک‌ها انتظار می‌رود کماکان حاشیه‌نشین بازار باشند.

به این ترتیب به نظر می‌رسد روند معاملات امروز بازار سهام نسبت به هفته گذشته متعادل‌تر بوده و شاهد رشد نسبی حجم و ارزش معاملات باشیم. در همین حال با توجه به عرضه اولیه سهام شرکت کاغذ پارس در روز یکشنبه (فردا) احتمال اینکه بازار تا حدودی با افزایش عرضه به منظور شرکت در فرایند عرضه اولیه مواجه شود تا حدودی بالاست.

با این اوصاف پیش‌بینی می‌شود نماگر بازار در دقایق ابتدایی با رشد مطلوبی آغاز به کار کند و در ادامه به سمت و سوی تعادل پیش برود. با این وجود انتشار هر گونه خبر مثبت یا منفی می‌تواند روند کلی معاملات را دستخوش تغییر کند.