کدخبر: ۱۴۳۱۱۹ لینک کوتاه

اصلاح شاخص به پایان رسیده/ بورس برای بازگشت به رونق بهانه می‌خواهد

یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به این که رفته‌رفته اصلاح شاخص و قیمت‌ها در بورس به پایان رسیده است، افزود: در این شرایط بازار سهام به دنبال بهانه برای بازگشت به رشد و رونق است.

محمد قصری در خصوص نوسان شاخص بورس در ارتفاع 78 هزار واحد گفت: پس از رشد چشمگیر شاخص و قیمت‌ها از نیمه دی‌ماه سال گذشته تا میانه فروردین امسال، شاخص بورس و قیمت سهام در سال جاری در حال اصلاح و استراحت است.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به این که رفته‌رفته اصلاح شاخص و قیمت‌ها در بورس به پایان رسیده است، افزود: در این شرایط بازار سهام به دنبال بهانه برای بازگشت به رشد و رونق است.

وی در خصوص تاثیر اجرای برجام بر معاملات بازار سرمایه نیز تصریح کرد: رشد کوتاه مدت بازار در پی انتشار خبر رسیدن به توافق امری طبیعی است اما در مجموع اقتصاد کشور و بورس برای تداوم رشد، به تاثیرپذیری بنیادی از رفع تحریم‌ها در بلندمدت احتیاج به زمان دارد.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه گروه‌های مختلف از جمله خودرویی‌ها تاثیر زیادی از انتشار خبر اجرای برجام و رفع تحریم‌ها به خود دیدند گفت: در حال حاضر لیدری خودرویی‌ها در بازار رو به پایان است و بر این اساس معاملات بورس به دنبال لیدری جدید می‌گردند که در صورت رفع محدودیت‌های مربوط به سوئیفت و تبادلات ارزی، گروه بانکی یکی از گروه‌هایی هستند که پتانسیل بالایی برای این موضوع دارند.

وی اضافه کرد: در مجموع شرایط فعلی معاملات بازار سرمایه حکایت از منطقی بودن روند معاملات دارد و معاملات بورس باید به سمتی برود که سرمایه‌گذاران با نگاهی تحلیلی‌تر به بازار نگاه کنند.

قصری در پاسخ به این پرسش که آینده معاملات بازار در ماه‌های پیش رو چگونه خواهد بود اذعان داشت: به نظر می‌رسد در شرایط کنونی کاهش بیشتر ریسک‌های سیاسی در کنار اجرایی شدن برجام و رفع کامل تحریم ها البته در بازده زمانی بلندمدت می‌تواند روزهای پررونقی را برای بازار و معامله‌گران به همراه داشته باشد.

وی افزود: در حال حاضر بازار سهام از پتانسیل بالایی برای ورود نقدینگی برخوردار است؛ چرا که سایر بازارها از جمله مسکن، خودرو، ارز و سکه در حال رکود بسر می برند و چشم‌انداز تحرک و رونق در آنها متصور نیست.

این کارشناس بازار سرمایه اضافه کرد: بورس کشور زمانی به بلوغ می‌رسد و عمیق خواهد شد که سرمایه‌گذاران با نگاهی بلندمدت در آن سرمایه‌گذاری کنند.

منبع: تسنیم