کدخبر: ۱۴۵۱۷۳ لینک کوتاه

محمد ماهیدشتی*

بدبینی بلندمدت نسبت به بازار سرمایه

.

بررسی شاخص کل بورس تهران حاکی از آن است که بازار سرمایه توان عبور از نقطه‌ عطف انتخابات مجلس دهم را نداشته است.

در ادوار گذشته، با برگزاری انتخابات مجلس، اقتصاد کلان وارد روند صعودی می‌شد، چرا که معمولاً با انتخاب یک مجلس همسو با دولت، انتظارات طوری شکل می‌گرفت که با انتخاب مجدد رییس‌جمهور، رونق اقتصادی به وجود خواهد آمد.

در حال حاضر با توجه به ناتوانی شاخص کل بورس تهران در عبور از قله‌ انتخابات مجلس، یا نسبت به توانمندی جریان اعتدال در مجلس تردید وجود دارد، یا در مورد انتخاب مجدد رئیس‌جمهور تشکیک وجود دارد یا هر دو.

از نظر تکنیکی ضمن آن که شروع و پایان موج صعودی قبلی هر دو طی مصاحبه‌هایی با خبرگزاری ایسنا پیش‌بینی شده بود، هم‌اکنون محاسبات فیبوناچی در چهارچوب زمانی ماهانه روی نمودار شاخص کل تأیید می‌کند که پیچیدگی‌های 18 ماه گذشته‌ شاخص کل با خطای کمی یک الگوی هارمونیک بدبینانه شکل داده است.

ماه گذشته که دومین ماه نزولی شاخص کل بورس بود، سطح حمایتی محاسباتی 76848.15 واحد (هم‌ارز با سطح واقعی 76859.2 واحد) از دست رفت. بدین ترتیب سطح حمایتی بعدی بین سطوح محاسباتی 71394.15 واحد تا 68956.38 واحد (هم‌ارز با سطوح واقعی 71382.3 واحد تا 69768.9 واحد) برآورد می‌شود.

در حال حاضر روند صعودی شاخص کل بورس از دست رفته و بدبینی بلندمدت نسبت به بازار سرمایه توجیه‌پذیر است. بنابراین از نظر اقتصادی هیچ گونه سرمایه‌گذاری بلندمدت مادام که شاخص کل بیشتر از 81723.7 واحد نشده توصیه نمی‌شود. در مورد خرید کوتاه‌مدت سهام نیز، در صورتی که در حدود 70 هزار واحد علایم و اخبار مربوط خوش‌بینانه‌ رصد شود، سرمایه‌گذاری کم‌ریسک‌تر خواهد بود.

*کارشناس ارشد اقتصاد و تحلیلگر بازارهای مالی