کدخبر: ۱۴۵۹۵۸ لینک کوتاه

رئیس سازمان بورس خبر داد

۴ عضو شورای عالی بورس انتخاب شدند

رئیس سازمان بورس با اعلام نتایج جلسه دیروز شورای عالی بورس از انتخاب ۴ عضو جدید و معرفی به هیات دولت و انتخاب دو عضو جدید هیات مدیره سازمان بعد از معرفی ۴ عضو جدید شورا خبر داد.

محمد فطانت با اشاره به برگزاری جلسه دیروز شورای عالی بورس اظهار داشت: در این جلسه که با حضور وزیر اقتصاد برگزار شد، بعد از ارایه گزارش عملکرد هیات مدیره، صورت‌های مالی سال گذشته سازمان بورس به تصویب رسید.

وی ادامه داد: همچنین در این جلسه 4 عضو جدید شورای عالی بورس مشخص و به هیات دولت معرفی شدند تا بعد از تصویب در هیات دولت، عملا وارد ترکیب شورای عالی بورس شوند.

این مقام مسوول در برابر این سوال که آیا دو عضو جدید هیات مدیره سازمان بورس ( با توجه به اتمام دوره 10 ساله دو عضو) هم مشخص شدند یا خیر؟ گفت: دو عضو جدید هیات مدیره سازمان بورس بعد از نهایی شدن 4 عضو شورای عالی بورس و در اولین جلسه مشخص خواهند شد.

به گفته فطانت، در جریان تغییر 4 عضو شورای عالی بورس که به دلیل اتمام دوره فعالیت شان رخ داد، محمدرضا پورابراهیمی، غلامرضا زال‌پور و محمدرضا مقدسی و خانم مرجان فقیه نصیری از ترکیب شورا خداحافظی کرده اند و 4 عضو جدیدی که به هیات دولت معرفی شده اند بعد از نهایی شدن، جانشین این 4 عضو خواهند شد.

براساس این گزارش، طبق ماده 3 قانون بازار اوراق بهادار (مصوب اول آذر 84 مجلس)، شورای عالی بورسی بالاترین رکن بازار اوراق بهادار است که تصویب سیاست‌های کلان آن بازار را برعهده دارد.اعضای شورای عالی بورس شامل وزیر امور اقتصادی و دارایی، وزیر بازرگانی، رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، رؤسای اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران و اتاق تعاون، رییس «سازمان» که به‌عنوان دبیر «شورا» و سخنگوی «سازمان» نیز انجام وظیفه خواهد کرد، دادستان کل کشور یا معاون وی، یک نفر نماینده از طرف «کانون»‌ها، سه نفر خبره مالی منحصراً از بخش خصوصی با مشورت تشکل‌های حرفه‌ای بازار اوراق بهادار به پیشنهاد وزیر امور اقتصادی و دارایی و تصویب هیات وزیران، یک نفر خبره منحصراً از بخش خصوصی به پیشنهاد وزیر ذی‌ربط و تصویب هیات وزیران برای هر «بورس کالایی» می شود.

تبصره 1- ریاست شورا با وزیر امور اقتصادی و دارایی خواهد بود.

تبصره 2- مدت مأموریت اعضای موضوع بندهای 7، 8 و 9 پنج‌سال است، و آنان را نمی‌توان از میان اعضای هیات‌مدیره و کارکنان «سازمان» انتخاب کرد.

تبصره 3- انتخاب مجدد اعضای موضوع بندهای7، 8 و 9 این ماده حداکثر برای دو ‌دوره امکان‌پذیر خواهد بود.تبصره 4- اعضای موضوع بند 9، فقط در جلسات مربوط به تصمیم‌گیری همان بورس شرکت می‌کنند.

منبع:بورس پرس