کدخبر: ۱۴۶۳۴۶ لینک کوتاه

ریزش شاخص در آخرین روز فصل بهار +نمودار

در بازار امروز دوشنبه، شاخص کل بورس ۴۱۲ واحد کاهش یافت و با عقب‌نشینی به کانال ۷۲ هزار واحدی در انتهای معاملات در ارتفاع ۷۲ هزار و ۶۱۵ واحدی قرار گرفت.

 به گزارش اقتصادنیوز، در بازار امروز دوشنبه، شاخص کل بورس 412 واحد کاهش یافت و با عقب‌نشینی به کانال 72 هزار واحدی در انتهای معاملات در ارتفاع 72 هزار و 615 واحدی قرار گرفت. در بازار امروز نمادهای «تاپیکو»،‌ «فولاد»،‌ «شبندر»، «کگل»، «حکشتی»‌ و «خساپا» بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص گذاشتند. 

در این راستا، ابوالفضل ابراهیم‌زاده به اقتصادنیوز گفت: ریزش شاخص در بازار امروز دلیل خاصی ندارد چراکه در این مدت قیمت‌ها آنقدر ریزش کرده که نمی‌توان گفت امکان دارد سهام با قیمتی بالاتر از ارزش ذاتی خود معامله می‌‌شوند یا اتفاقات نامناسبی در بازار صورت گرفته است. اما شاید یکی از دلایل این ریزش‌ در بازار، انجام یک‌سری از بلوک‌ها که برای جلوگیری از ریزش شاخص صورت گرفته است، باشد.

این کارشناس بازار سهام اظهار کرد: اگرچه شرایط و روند بازار مخصوصا در هفته‌های اخیر نزولی است اما حجم معاملات بسیار پایین است به این معنی که در این روزها فشار فروش نسبت به روزهای قبل کم‌تر شده و شاید ترسی که در میان خریداران وجود دارد این حجم  را پایین آورده است و اگر این روند برگردد، احتمال می‌رود شرایط بهتر ‌شود.

او گفت: در هرصورت اکنون بازار شرایطی هیجانی دارد و فروش‌ها به صورت هیجانی صورت می‌گیرد. اما یکی از عواملی که می‌تواند به برگشت بازار کمک کند این است که بازار را کاملا آزاد بگذارند یعنی یکسری بلوک‌ها که این روزها به صورت دستوری بر بعضی نمادها مانند گروه‌های خودرویی، معدنی، فلزی و.. که ارزش بازاری زیادی دارند و وزن بسیاری بر شاخص دارند، مشاهده شد، انجام نشود. اگرچه این بلوک‌ها برای جلوگیری از ریزش بسیار بازار است اما شاید درواقع این ریزش بازار یا اصلاح، بعد از رشد قابل توجهی که بازار داشته، برای تداوم رشد هم لازم باشد که با بلوک کردن این اصلاح را به تعویق انداخته‌اند. و این مساله تاثیر بسیاری بر شرایط بازار گذاشته و فعالان بسیاری را در این بازار خسته کرده بود.

ابراهیم‌زاده معتقد است: شاید بتوان با وجود نقدینگی بسیاری که به سمت گروه خودرویی رفته نسبت به سایر گروه‌های بازار، و عدم تقسیم سود آنها در مجامع بازار را به دو دسته تقسیم کرد، یکی بحث صنایعی مثل خودرویی‌ها و بانکی‌ها، که احتمالا سود کمی در مجامع خود تقسیم کنند؛ در حال حاضر که بانکی‌ها قرار است سود کمی تقسیم کنند و خودرویی‌ها عملا سودی برای تقسیم ندارند که  با توجه به اینکه این صنایع حجم معاملات قابل توجهی دارند و به گونه‌ای لیدر بازار به شمار می‌روند، در روند منفی بازار تاثیرگذار هستند. به هرحال زمانی‌که خودرویی‌ها فشار فروش بالایی داشته باشند، اغلب بازار را به سمت خود می‌کشانند.

اما این فعال بازار سهام در رابطه با کاهش نرخ سود بانکی که این روزها مطرح است، بیان کرد: کاهش نرخ سود بانکی اتفاق کاملا مثبت و اثرگذاری است که می‌‌توان آن را از دو جهت بررسی کرد. اما باید درنظر گرفت که ممکن است این اتفاق با تاخیر صورت بگیرد. اما به همان صورت که این مساله در کاهش‌های قبلی با تاخیر انجام شد، ممکن است برای افرادی که نقدینگی‌شان در بانک است، مقداری زمان‌بر باشد، تا پول خود را از بانک خارج کنند اما قطعا این مساله تاثیرگذار است. بازار سرمایه هم قطعا یک رشد مقطعی و سریع بعد از آمدن پول خواهد داشت یعنی احتمال دارد بازار p/e بگیرد و باتوجه به کاهش سود بانکی، سهم‌ها با p/e بالاتری معامله شوند. اما این تاثیر مقطعی و کوتاه‌مدت کاهش نرخ سود بانکی است و تاثیر مداوم و بلندمدت‌تر آن زمانی اتفاق می‌افتد که به موازات این کاهش نرخ سود بانکی، نرخ تسهیلات بانکی نیز، کاهش پیدا می‌‌کند و مطمئنا تاثیر آن بر سودآوری شرکت‌ها از لحاظ تامین مالی که انجام می‌دهند، دیده می‌شود که قطعا این تاثیر مثبت خواهد بود ولی شاید با تاخیر صورت بگیرد.