کدخبر: ۱۴۷۴۷۹ لینک کوتاه

همگام با بازیگران

موج حمایت حقوقی در پایان هفته

در شرایط کنونی انتظار تحولات مثبت در نظام بانکی کشور از یکسو و افت قیمت‌های جهانی به‌خصوص نفت از سوی دیگر می‌تواند بر روند شاخص در روزهای آینده اثرگذار باشد.

گرچه بازار سهام در هفته‌ای که گذشت رشد 0.15 درصدی را به ثبت رساند، اما همچنان نوسان‌های محدود و کم‌تحرک از خصوصیات بارز بازار بود. از سوی دیگر تعدد رویدادهای اثرگذار بر بازار سهام سبب شد تا تحلیلگران نیز جهت‌گیری مشخصی درباره آینده بورس، حداقل در کوتاه‌مدت نداشته باشند. در شرایط کنونی انتظار تحولات مثبت در نظام بانکی کشور از یکسو و افت قیمت‌های جهانی به‌خصوص نفت از سوی دیگر می‌تواند بر روند شاخص در روزهای آینده اثرگذار باشد. همچنین تراکم مجامع شرکت‌ها با توجه به زمان تشکیل مجامع نمادهای قابل توجه معامله‌گران، از عواملی است که می‌تواند بر روند آتی قیمت سهام موثر باشد.

در همین زمینه و در جریان معاملات هفته گذشته (شنبه تا سه‌شنبه) بورس تهران تغییر مالکیتی به ارزش حدود یک میلیارد تومان را به نفع معامله‌گران حقیقی به خود دید، این در حالی بود که در روز سه‌شنبه، تغییر مالکیت سهام با ارزش تقریبی شش میلیارد تومان از معامله‌گران حقیقی به حقوقی مشاهده شد با این حال به‌نظر می‌رسد با ادامه فضای انتظاری در هفته‌های آتی بار دیگر شاهد افزایش مشارکت حقوقی‌ها در حمایت از قیمت سهام و همچنین شاخص کل باشیم.

بررسی معاملات بورس تهران نشان می‌دهد نماد «وبصادر» که همواره میان نماد‌های قابل‌توجه سهامداران قرار دارد در هفته اخیر و در چهار روز کاری تغییر مالکیتی بیش از 32 میلیون سهم را از سمت معامله‌گران حقیقی به حقوقی داشته است. بانک صادرات که در بحث تغییر مالکیت‌ها در تمام روزها حمایت بازیگران حقوقی را به خود دیده است بیشترین جابه‌جایی را در روز یکشنبه و به حجم بیش از 14 میلیون سهم به ثبت رساند. در بحث تغییر سهام سهامداران فعال این نماد نیز، شرکت گروه مالی سپهر صادرات در روز یکشنبه حدود 8 میلیون و 400 هزار سهم از بانک صادرات را خریداری کرد و در مقابل دو روز پایانی هفته در مجموع حدود 50 میلیون سهم را به فروش رسانده است. همچنین صندوق سرمایه‌گذاری بازارگردانی سپهر صاد نیز که به‌عنوان بازیگر حقوقی فعالیت پررنگی داشته است در مجموع بیش از 69 میلیون سهم از «وبصادر» را خریداری کرده است. سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی نیز در هفته‌ای که گذشت جابه‌جایی درحدود 6 میلیون و 500 هزار سهم را به نفع بازیگران حقوقی به ثبت رساند. «وبانک» در هفته گذشته در حالی حضور بیشتر بازیگران حقوقی را در صفوف خرید داشت که کمترین میزان فعالیت این بازیگران در روز شنبه و با جابه‌جایی حدود 500 هزار سهم به ثبت رسید. در همین زمینه و در خصوص تغییر سهام سهامداران فعال نیز شركت سرمايه‌گذاري توسعه ملي در روزهای شنبه تا دوشنبه بیش از یک میلیون و 500هزار سهم از این شرکت را خریداری کرد و در مقابل در روز پایانی معاملات هفته اخیر حدود هفت میلیون و 800 هزار سهم از این شرکت را به فروش رساند.

گروه معدنی و صنعتی گل گهر با نماد «کگل» به مانند هفته‌های اخیر، حمایت بیشتر بازیگران حقیقی را به خود دیده است. این شرکت که در تغییر مالکیت هفتگی شاهد جابه‌جایی حدود 8میلیون سهم از سوی بازیگران حقوقی به حقیقی بود، در اولین روز هفته بیشترین جابه‌جایی را با حجم 3 میلیون و 300 سهم به ثبت رساند و حضور 100 درصدی بازیگران حقیقی را در سمت خرید به خود دید. شرکت آرمان نصرفرآیند در تمام روزهای هفته اخیر فروشنده بوده و در مجموع حدود 24 میلیون سهم را به فروش رسانده است.

«پترول» نیز از نماد‌های قابل توجه هفته اخیر است که جابه‌جایی حدود 8.5 میلیون سهم را به نفع بازیگران حقیقی به ثبت رساند. این شرکت که در سه روز ابتدایی هفته با خرید بیشتر بازیگران حقیقی مواجه بود، در روز سه‌شنبه و همزمان با آخرین روز فعالیت بازار شاهد حمایت بیشتر بازیگران حقوقی بود؛ به‌طوری‌که تغییر مالکیتی به حجم 27 میلیون سهم را به نفع این بازیگران به ثبت رساند. شرکت مدبران اقتصاد، به‌عنوان سهامدار فعال این نماد حدود 30 میلیون سهم از گروه پتروشیمی ایرانیان خریداری کرده که در روز سه‌شنبه همان مقدار را به فروش رسانده است. گروه بهمن نیز از دیگر شرکت‌هایی است که در تمام روزها شاهد همراهی بیشتر بازیگران حقوقی در سمت خرید بود. این شرکت با ثبت تغییر مالکیت حدود 10 میلیون سهم به نفع حقوقی‌ها در حالی به کار خود پایان داد که روز یکشنبه بیشترین تغییر مالکیت را داشته و حضور 83 درصد از سهامداران حقیقی را در سمت فروش داشته است. شرکت سرمایه‌گذاری بهمن، از سهامداران فعال این گروه بوده که در تمامی روزهای هفته جاری از این سهم حمایت داشته و در مجموع حدود یک میلیون و 100 هزار سهم از گروه بهمن را خریداری کرده است.

بانک پاسارگاد نیز در هفته‌ای که گذشت تغییر مالکیت حدود 742 هزار سهم را از سمت بازیگران حقیقی به حقوقی به ثبت رساند. با این حال این نماد در روزهای شنبه و دوشنبه شاهد فعالیت بیشتر بازیگران حقیقی در سمت خرید بود به‌طوری‌که بیش از 70 درصد از سهم خرید این دو روز، به این گروه از بازار اختصاص داشت. شركت بارقه اميدايرانيان از سهامداران فعال این بانک طی روزهای هفته اخیر در مجموع بیش از سه میلیون و 500هزار سهم از این شرکت را خریداری کرده است.

منبع: دنیای اقتصاد