کدخبر: ۱۴۷۴۸۲ لینک کوتاه

یک کارشناس بازارسرمایه مطح کرد

موانع اثرگذار بر سر راه رشد بورس و شرط خروج بازار از رکود

کارشناس بازار سرمایه با اشاره به موانع اثرگذار بر سر راه تداوم رشد بورس از ابتدای سال جاری، تحلیلی از وضعیت قیمت‌های جهانی و تاثیر کاهش نرخ سود و تسهیلات بانکی بر بازار سرمایه ارایه کرد.

فرهنگ حسینی با تحلیل روند معاملات از ابتدای سال به محرک‌های منفی بر سر راه رشد بورس اشاره کرد و اظهار داشت: از یک طرف انتشار گزارش‌های عملکرد سال مالی 94 و عدم تعدیل مثبت در گروه‌های مختلف، سبب تضعیف بورس شد. از سوی دیگر مساله افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی نیز براساس قانون جدید مالیات مستقیم شرکت‌ها را با محدودیت‌هایی روبرو کرده است که این عامل باعث شده روندهای هیجانی در تک‌سهم‌ها از بین برود.

وی عامل دیگر رکود بورس در دوره اخیر را شروع ماه رمضان اعلام کرد و گفت: در کنار دو عامل یادشده، ماه رمضان نیز به طور معمول و بر اساس سنوات گذشته اثر کاهشی بر حجم معاملات بورس دارد.

انتظار تداوم کاهش نرخ بهره در بازار بدهی
حسینی به کاهش نرخ سود و تسهیلات بانکی به 16 و 18 درصد اشاره کرد و اظهار داشت: کاهش نرخ سود بانکی در شرایطی رخ داده است که نرخ بازده حقیقی همچنان مثبت بوده و بیش از 5 درصد است. اما روند کاهشی نرخ بهره به طور واقعی در حال اجراست و اقدامات بانک مرکزی در مقابله با موسسات غیرمجاز اثربخش بوده است.

وی افزود: این در حالی است که نرخ بهره در بازار بدهی به محدوده 18 تا 19 درصد رسیده است و انتظار تداوم کاهش وجود دارد. هر چند صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت همچنان نرخ های بالا پرداخت می کنند که رقیب بازار پول شده اند. در خصوص نرخ بهره در صورتی که بازده حقیقی به حدود 2 تا 3 درصد برسد، انتظار بهبود بازار می رود اما کلیت بازار با رشد P/E همراه بوده و به حدود 7.5 رسیده است.

نقش 2 عامل داخلی و خارجی
این کارشناس بازار سرمایه در ادامه به مساله رکود اقتصاد داخلی و خارجی پرداخت و خاطرنشان کرد: در مجموع شرکت‌های حاضر در بازار سهام تحت تاثیر رکود داخلی هستند و رکود قیمت‌های جهانی هم بر بورس موثر بوده است.

حسینی به تثبیت قیمت دلار هم اشاره کرد و گفت: نکته حائز اهمیت تثبیت قیمت دلار است که در نتیجه محرک شرکت‌های صادراتی و کالایی‌، تنها قیمت های جهانی است. این در حالی است که وضعیت در بازارهای جهانی نیز در حال بهبود بود اما عدم اطمینان و ریسک ایجاد شده ناشی از خروج بریتانیا می‌تواند اصلاح‌های قیمت های جهانی را اندکی به تاخیر بیندازد.

به گفته وی، در مجموع روند قیمت جهانی در ماه‌های اخیر بر بازار سهام موثر بوده است. رشد قیمت سرب و روی در کنار کاهش تولید فولاد چین که به رشد نسبی تولید این محصول منجر شده است ، باعث افزایش قیمت ها شده است. نفت نیز تحت تاثیر مسائل سیاسی و عرضه و تقاضا به مرز 50 دلار رسیده است. از همین رو انتظار می‌رود با بهبود قیمت های جهانی کلیت بازار از روند نزولی خارج شود اما تورم پایین، شرایط جدیدی را پیش روی بورس گذاشته به طوری که آثار آن برای سهامداران مبهم است.

منبع: ملت‌بازار