کدخبر: ۱۴۷۵۲۴ لینک کوتاه

در اولین روز هفته بر معاملات بازار سهام چه گذشت

اثر منفی «فارس» و «خودرو» در افت شاخص/سقوط به کانال ۷۳ هزار واحدی+نمودار

شاخص کل بورس که در مجموع در هفته‌ای که گذشت، ۱۰۸ واحد رشد کرد، در اولین روز معاملاتی این هفته در مسیری منفی قرار گرفت و با ادامه معاملات بازار به این روند ادامه داد. در پایان معاملات هم در ارتفاع ۷۳ هزار و ۷۱۶ واحدی ایستاد.

به گزارش اقتصادنیوز، شاخص کل بورس که در مجموع در هفته‌ای که گذشت 108 واحد رشد کرد، در اولین روز معاملاتی این هفته در مسیری منفی قرار گرفت. به طوریکه در پایان معاملات امروز، 332 واحد افت کرد و باز هم به کانال 73 هزار واحدی بازگشت.  در معاملات امروز، شاخص کل بیشترین تاثیر منفی را از نمادهای «فارس»، «خودرو»، «فولاد»، «شبندر»، «تاپیکو» و «پترول» گرفت و در پایان معاملات ارتفاع 73 هزار و 716 را برای خود ثبت کرد.

حمیدرضا کاهدی در رابطه با علل منفی شدن بازار به اقتصادنیوز گفت: در بازار امروز اتفاق مثبت و چشم‌گیری در صنایع اتفاق نیفتاد، به خصوص در صنعت خودرو که همچنان صنعت پیشرو است و نقدینگی بیشتری را نسبت به سایر صنایع به خود جذب کرده است. این روزها به نظر می‌رسد، صنایع در انتظار شنیدن اخبار مثبت هستند، که به علت عدم تحقق این اخبار فروشنده در نمادهای صنایع بیشتر شده است.

این کارشناس بازار سهام بیان کرد: برای مثال شرایط به صورتی بود که انتظار می‌رفت اخبار مثبت برای گروه خودرو وجود داشته باشد، که در خصوص «خودرو» مشخص نیست که افزایش سرمایه چه زمانی اتفاق بیفتد، اما در رابطه با سایپا بیشتر منتظر بودند تا اخبار در خصوص قراردادها سیتروئن که امضا شده است، اتفاق بیفتد که همچنان صورت نگرفته است.

او ادامه داد: بنابراین به نظر می‌رسد تا زمانی‌که این اخبار به بازار داده نشوند، بازار به همین روال باقی بماند و در چند روز آینده نیز به همین صورت باشد، اما احتمال دارد، در هفته آینده خودرویی‌ها مثبت کوتاهی را به خصوص در گروه سایپا و گروهش تجربه کنند اما تا زمانیکه این این اخبار به بازار وارد نشود، تداوم پیدا نخواهد کرد.

کاهدی افزود:در پی آتش سوزی چند روز اخیر پتروشیمی بوعلی نماد «فارس» نیز اثر روانی منفی بر بازار گذاشت و بر ریزش امروز بازار دامن زد.  در حال حاضر مشکل اصلی در گروه پتروشیمی وجود دو مساله است، اول قیمت‌های جهانی و بعد از آن، بحث تک‌نرخی شدن ارز است که بر این گروه‌ها تاثیر منفی می‌گذارد، چراکه نرخ خوراک آنها که با ارز مبادله‌ای بود، به‌صرفه‌تر بود. از همین رو هر زمان دولت ارز را تک‌نرخی کند که احتمالا در نیمه دوم سال جاری رخ دهد، تاثیر منفی شدید بر این صنایع خواهد گذاشت و بعد از آن باید دید، که چه زمانی رشد قیمت‌های جهانی صورت می‌گیرد که از تاثیر منفی ناشی از تک‌نرخی شدن نرخ ارز بر این گروه بکاهد.

این تحلیلگر بازار سهام گفت: در مجموع در بازار امروز مساله مثبتی وجود نداشته، البته بیشتر صنایع هم به همین صورت‌ بوده‌اند و شرایط منفی را گذرانده‌اند. شاید بازار منتظر است که فصل مجامع هم به پایان برسد،‌ و بر اساس گزارش‌های سه‌ماهه شرکت‌ها و برنامه‌های شرکت‌ها پیش برود.

او گفت: احتمال می‌رود جدا از تک‌سهم‌ها، اصل بازار منتظر بماند و شاید در روزهای آینده تکلیف بازار بیشتر مشخص شود که شرایط و حرکت صنایع مختلف به چه صورت خواهد بود.

کاهدی معتقد است: هنوز زمان برگشت بازار نرسیده است. اگرچه انتظار نمی‌رود افت پرشتاب در بازار داشته باشیم ولی از طرفی هم نمی‌توان نگاه مثبتی به بازار داشت و مطمئن باشیم در روزهای آینده بازار روند بهتری در پیش بگیرد. در مجموع به نظر می‌رسد، بازار بیشتر حالت خنثی یا منفی رو به پایین پیش برود.