کدخبر: ۱۴۸۵۹۱ لینک کوتاه

آغاز معاملات در جو مثبت حاکم بر بورس

معاملات امروز بازار سهام در شرایطی آغاز می‌شود که بعد از پشت سر گذاشتن فصل مجامع بازار با جو روانی مثبتی مواجه شده و از سویی دیگر گزارش‌های مطلوب شرکت‌ها بر معاملات بورس تاثیر گذاشته است.

معاملات امروز بازار سهام در شرایطی آغاز می‌شود که بعد از پشت سر گذاشتن یک دوره نزولی که منجر به افت چشم‌گیر شاخص شد، بازار مورد توجه فعالان قرار گرفته و شاهد بهبود روند معاملات تالار شیشه‌ای هستیم به طوری که روز گذشته نماگر بازار در آستانه کانال 75000 واحد قرار گرفت.

این در حالی است که تحت تاثیر توقف نمادهای بزرگ بازار حجم و ارزش معاملات در سطح پایینی قرار دارد با این وجود انتظار می‌رود با بازگشایی این نمادها شاهد بهبود حجم و ارزش داد و ستد‌ها و رشد بیشتر شاخص باشیم.

از سویی دیگر امروز بازارهای جهانی در تعطیلات است و طبیعتا روند معاملات برخی صنایع مانند پالایشی ها و فلزات اساسی که از قیمت‌های جهانی تبعیت می‌کنند تا حدودی مبهم خواهد بود. با این اوصاف با توجه به جو روانی مثبت حاکم بر بازار انتظار می‌رود روند معاملات با روند صعودی متعادلی همراه شود.

اما در میان صنایع بازار خودرویی‌ها به‌رغم غیاب دو لیدر بزرگ باز هم در کانون توجه قرار دارند. انتظار می‌رود این روند تحت تاثیر صحبت‌های مدیر عامل ایران‌خودرو مبنی بر نهایی شدن قرارداد با بنز و همچنین رونمایی از اولین محصول مشترک با پژو و همچنین قرارداد سایپا با سیتروئن مورد توجه قرار بگیرد.

در گروه قند شکر طی چند روز گذشته قیمت این محصول در بازارهای داخلی و جهانی با رشد چشم‌گیری مواجه شده و بر سهام شرکت‌های این گروه تاثیر گذار بوده است و انتظار می‌رود امروز نیز همانند روز قبل شاهد رشد متعادل قیمت سهام نمادهای زیر مجموعه این گروه باشیم.

بانک ها با وجود انتشار اخبار مثبت مبنی بر افزایش سرمایه برخی زیر مجموعه‌ها چندان مورد توجه بازار قرار نمی‌گیرند و ریشه آن را می‌توان در شرایط بنیادی نه چندان مطلوب آنها جستجو کرد. با این وجود انتظار می‌رود نمادهای زیر مجموعه این گروه تحت تاثیر جو کلی حاکم بر بازار روند متعادلی داشته باشد و در ادامه با بازگشایی نماد لیدرهای این گروه شاهد افزایش حجم و ارزش داد و ستدها باشیم.

در گروه فلزات اساسی با توجه به تعطیلی بازارهای جهانی روند معاملات این گروه مبهم خواهد بود اما با توجه به گزارش‌های سه‌ماهه مطلوب شاهد رونق نسبی در نمادهای این گروه خواهیم بود.

در گروه پالایشی نیز انتظار می‌رود روند معاملات تا حدودی متعادل و با رشد نسبی مواجه شود.

به این ترتیب پیش‌بینی می‌شود روند معاملات امروز بازار سهام یه سیر صعودی و متعادل خود ادامه دهد و با توجه به جو روانی مثبت حاکم بر بازار روزی سبز برای سهامداران رقم بخورد.

منبع: ملت‌بازار