کدخبر: ۱۴۹۶۶۲ لینک کوتاه

ایجاد بورس کالا درکشور فضای رقابتی را افزایش می‌دهد

معاون توسعه بازار بورس کالای ایران گفت: راه‌اندازی تالار بورس در سراسر کشور سبب آشنایی افراد با فضا و معاملات بورس و همچنین افزایش فضای رقابتی می‌شود.

معاون توسعه بازار بورس کالای ایران گفت: راه‌اندازی تالار بورس در سراسر کشور سبب آشنایی افراد با فضا و معاملات بورس و همچنین افزایش فضای رقابتی می‌شود.

محمد اسکندری عصر سه‌شنبه در حاشیه نشست امکان سنجی ورود خرما به بازار بورس کالا که در محل فرمانداری آبادان برگزار شد افزود: با توجه به وجود امکان راه‌اندازی تالارهای بورس در مناطق مختلف کشور و انجام معاملات برخی کارگزاران بورس در این تالارها، فرد معامله‌گر می‌تواند از طریق ارتباط آنلاین یا با درخواست خرید و فروش با کارگزار این معامله را به انجام برساند.

وی در ادامه اظهار کرد: در تالارهای بورس منطقه‌ای افراد می‌توانند با مراجعه به تالار درخواست‌های خرید و فروش خود را مطرح کنند ضمن اینکه تولید کنندگان آبادانی، خرمشهری و ماهشهری کالاهای تولیدی خود را در این تالار عرضه کنند.

معاون توسعه بازار بورس کالای ایران همچنین از راه‌اندازی تالار بورس کالا در منطقه آزاد اروند خبر داد و گفت: راه‌اندازی این تالار سبب آشنایی افراد با فضا و معاملات بورس می‌شود.

اسکندری تصریح کرد: خرمای خوزستان به عنوان یکی از محصولات دارای کشت گسترده، سابقه خوب و مناسب از لحاظ بازرگانی و داشتن قابلیت استاندارد پذیری قابلیت ورود به بورس کالا را دارد.

وی افزود: با ورود خرمای خوزستان به بورس کالا، کشاورزان و تجار منطقه می‌توانند در یک بازار شفاف به صورت رقابتی به کشف قیمت و معامله آن به ویژه در قالب جدیدی به نام گواهی سپرده کالا بپردازند.

اسکندری تصریح کرد: به نظر می‌رسد که در صورت وجود انبارهای استاندارد می‌توانیم کشف قیمت مناسبی را داشته باشیم که این مساله در مجموع به نفع کشاورزان، تجار و اقتصاد منطقه خواهد بود.

در استان خوزستان سالانه حدود 160 هزار تن انواع خرما، رطب و خارک تولید می‌شود که حدود 25درصد از آن مربوط به آبادان است.

منبع: ایرنا