کدخبر: ۱۴۹۶۸۱ لینک کوتاه

شاخص بر مدار منفی+نمودار

شاخص کل بورس که در ابتدای معاملات امروز چهارشنبه در مسیر مثبت قرار گرفته بود، در نیمه بازار تغییر جهت داد و در نهایت با انجام معاملات، ۱۷۷ واحد افت کرد و در ارتفاع ۷۸ هزار و ۱۹۰ واحدی ایستاد.

به گزارش اقتصادنیوز، شاخص کل بورس که در ابتدای معاملات امروز چهارشنبه در مسیر مثبت قرار گرفته بود، در نیمه بازار تغییر جهت داد و در نهایت با انجام معاملات، 177 واحد افت کرد و در ارتفاع 78 هزار و 190 واحدی ایستاد. در بازار امروز نمادهای « شبندر»، «جم»،‌ «پارسان»، «فولاد» و «شپنا» بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای «وغدیر» و «اخابر» بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص گذاشتند.

فریبرز پرنا در گفت‌وگو با اقتصادنیوز، در رابطه با افت امروز شاخص کل بورس اظهار کرد: منفی امروز بازار عمدتا به علت منفی بودن عملکرد شرکت‌های پالایشگاهی اتفاق افتاده است. این گروه که در روزهای پیش، رشد بسیاری را تجربه کرد، تاثیر بسیاری بر شاخص می‌گذارد و اصلاح قیمتی آن موجب شده تا شاخص امروز منفی شود. پالایشگاه بندرعباس به تنهایی بیش از 52 واحد بر شاخص تاثیر منفی گذاشته است.

این کارشناس بازار سهام گفت: اما در مجموع این روزها باوجودیکه عرضه‌های بسیاری ارائه می‌شوند با ضعف تقاضا در بازار مواجه هستیم. اکثر صنایع نیز، با ابهام همراه هستند. مثلا در گروه خودروسازی همچنان قراردادها عملیاتی نشده‌اند، همکاری با بانک‌های بین‌المللی و تامین مالی از طریق آنها صورت نگرفته است و... . در صورتی که در بازار این انتظار وجود داشته که در پسابرجام محیط شرکت‌های بورسی بهبود یابد اما این شرایط ایجاد نشده و با آن سرعتی که مدنظر بازار سرمایه بوده پیش نرفته است.

او گفت: دولت، برای خروج از رکود در این بازار، مساله افزایش سرمایه بانک‌ها و پرداخت مطالبات آنها را در پیش گرفته است البته این موضوع که قدرت وام‌دهی بانک‌ها را افزایش می‌دهد، قطعا بر فضای بازار سرمایه تاثیر می‌گذارد اما مساله‌ای زمان‌بر است. 

پرنا در رابطه با بهبود بازار در روزهای اخیر وتداوم آن بیان کرد: رشد هفته‌های گذشته بازار، بیشتر به دلیل رشد قیمت جهانی فلزات و رشد شرکت‌های پالایشی بوده است. به نظرم این رشد قیمت در هفته‌های آینده نیز، تداوم دارد. در حال حاضر هم انتظار می‌رود بازار سرمایه مثبت باشد اما باید حمایت‌هایی از بازار سرمایه صورت بگیرد تا این رشد ادامه پیدا کند. باید ضعف تقاضا در بازار علت‌یابی شود، اینکه چرا مردم استقبال آنچنانی از بازار سرمایه ندارند؟ دولت باید با حمایت‌های خود در زمانی که بازار دچار عدم تعادل شده تقاضا ایجاد کند و عدم تعادل را از بین ببرد. در هر صورت باید بازارسرمایه این اطمینان را پیدا کند که از آن حمایت می‌شود.

پرنا در رابطه با احتما تک‌نرخی شدن ارز نیز افزود: این مساله می‌تواند بر بعضی شرکت‌ها تاثیر مثبت و بر بعضی تاثیر منفی داشته باشد. اگرچه در مجموع، این تک‌نرخی شدن می‌تواند اقتصاد کشور را به اقتصاد دنیا متصل کند.

او گفت: درحال حاضر نبود ارز تک‌نرخی در کشور، زمینه برای ورود سرمایه‌گذاران خارجی در کشور را مشکل کرده است. اگر بخواهیم در راستای حضور سرمایه‌گذاران خارجی در بازار کشور موفق عمل کنیم، باید ارز تک‌نرخی شود. در این صورت می‌توان ورود و خروج منابع در کشور را با یک مشخصه سنجید. همچنین اعتماد سرمایه‌گذاران خارجی برای حضور در بازار کشور را جلب می‌شود، چراکه آنها می‌دانند هر زمان که بخواهند می‌توانند سرمایه خود را با یک ارز وارد کنند و با یک ارز خارج کنند.

پرنا افزود: در حال حاضر مساله تک‌نرخی شدن ارز، گلوگاه سرمایه‌گذاران خارجی است و آنها باید بدانند که نرخ ارز در ایران بر اساس عرضه و تقاضا قیمت‌گذارای می‌شود و نه بر اساس تصمیمات دولتی.