کدخبر: ۱۴۹۹۰۹ لینک کوتاه

تاثیر بزرگان بازار بر افت شاخص/ کارنامه کم‌رمق شاخص بورس+نمودار

شاخص کل بورس طی معاملات امروز یکشنبه، روند صعودی را در پیش گرفت و در میانه بازار تا ارتفاع ۷۸ هزار و ۴۱۷ واحدی نیز، رسید، اما طی انجام معاملات در ادامه بازار از روند رشد آن کاسته شد و در نهایت در پایان معاملات، ۱۳ واحد کاهش یافت و در ارتفاع ۷۸ هزار و ۲۰۵ واحد قرار گرفت.

به گزارش اقتصادنیوز، شاخص کل بورس طی معاملات امروز یکشنبه، روند صعودی را در پیش گرفت و در میانه بازار تا ارتفاع 78 هزار و 417 واحدی نیز، رسید، اما طی انجام معاملات در ادامه بازار از روند رشد آن کاسته شد و در نهایت در پایان معاملات، 13 واحد کاهش یافت و در ارتفاع 78 هزار و 205 واحد قرار گرفت. در این بازار نمادهای «شبندر»، «خساپا»،‌ «پارسان» و «شبریز» بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای «فملی»، «وامید» و «فولاد» بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص گذاشتند.

در این راستا فریده جلاییان به اقتصادنیوز اظهار کرد: بعد از رشد آغاز شده در بازار سرمایه از هفته‌های گذشته امروز شاهد تعادلی نسبی در بازار سرمایه بودیم.

این کارشناس بازار سهام گفت: سهمی که در طی روز جاری توجه فعالان را به خود جلب کرده بود «فاراک» بود، که در ابتدای کار مانند دور روز معاملاتی قبل خود صف خرید بود اما در اندک زمانی از صف خرید به صف فروش رسید و ساعتی بعد سفارشات صف فروش حذف شد و شاهد نوساناتی حتی تا بازه مثبت در این نماد پرجنجال بودیم. این سهم امروز با 5.2 میلیارد تومان معامله لیدر بازار بورس بود.

او افزود: پالایشگاهی‌ها بعد از اصلاح روز گذشته امروز رشد مجدد خود را آغاز کردند و با استقبال خریداران بازار مواجه شدند. «شبندر»، «شبریز» در مجموع حدود 56 واحد تاثیر مثبت بر شاخص گذاشتند.

جلاییان ادامه داد: در گروه خودرویی در نماد سایپا باز هم شاهد کد به کد حقوقی‌ها بودیم تا این سهم با 33 واحد تاثیر مثبت بر نماگر بازار در جایگاه دومین تاثیرگذار قرار بگیرد.

او معتقد است: بازار امروز به استقبال یک تازه وارد رفت تا «زمگسا» دیگر در گروه خود تنها نباشد. دامداری تلیسه نمونه نیز، امروز هفت میلیون سهم خود را با قیمت 530 تومان در بازار عرضه کرد.

این فعال بازار سهام گفت: در گروه ساختمانی «ثالوند» بعد از تعدیل منفی خود امروز با افت شش‌درصدی بازگشایی شد . همچنین در میان بیمه‌ای‌ها «کوثر» امروز با رشد 10‌درصدی بازگشایی شد.

او اظهار کرد: گروه فلزات که بعد از عدم موفقیت در لیدری بازار افت خود را آغاز کرده‌اند، امروز نیز اکثرا منفی بودند. «فملی» و «فولاد» 35 واحد تاثیر منفی بر شاخص بزار داشتند.

به گفته جلاییان، در نهایت نماگر بازار با اینکه تا میانه کار مثبت بود اما در نهایت با 13 واحد نزول و در ارتفاع 78.205 به کار خود پایان داد. شاخص هم وزن اما برای پایان کار به رنگ سبز بود که این نشان از این دارد که عوامل تاثیرگذار بر افت شاخص بورس بزرگان بازار بوده‌اند.