کدخبر: ۱۴۹۹۲۳ لینک کوتاه

رییس پژوهشکده پولی و بانکی خبرداد

تخصیص۱۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات به بنگاه‌های کوچک و متوسط

رییس پژوهشکده پولی و بانکی از تخصیص ۱۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات به بنگاه‌های کوچک و متوسط تا پایان سال جاری خبر داد و گفت: در راستای اجرای طرح اصلاح نظام بانکی و ذوب شدن انجماد دارایی بانک‌ها این تسهیلات به بنگاه‌های کوچک و متوسط پرداخت می‌شود.

علی دیواندری، در پاسخ به پرسشی در این خصوص که با ذوب شدن انجماد دارایی بانک‌ها در راستای اجرای طرح اصلاح نظام بانکی چه میزان تسهیلات‌دهی بانک‌ها افزایش می‌یابد، گفت: با اجرای این طرح جهت‌دهی تسهیلات تغییر می‌کند به نحوی که تامین مالی شرکتی که معضل اصلی نظام بانکی کشور بوده وعمده معوقات مربوط به این بخش است به سمت بازار سرمایه سوق می‌یابد.

وی اظهار داشت: بنابراین تسهیلات‌دهی شرکتی برای احداث کارخانه‌ها، پالایشگاه‌ها و در مجموع طرح‌های سرمایه بر به سمت بورس و بازار سرمایه سوق می‌یابند و نظام بانکی نیز در بخش تسهیلات خرد و متوسط فعال‌تر خواهد شد.

دیواندری تصریح کرد: معتقدم این امر باعث می‌شود تا پرتفوی اعتباری بانک‌ها نفس کشیده و علاوه بر بهبود جریان نقدی درآمدی، بازگشت اقساط ارتقا و صورت‌های مالی بانک ها شفاف تر شود.

رییس پژوهشکده پولی و بانکی ادامه داد: البته این طرح به کسب و کارهای کوچک و متوسط که عمدتا در سایه شرکت های بزرگ برای دریافت تسهیلات با مشکل مواجه بودند ، کمک می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: بنابراین اجرای این طرح رضایت اجتماعی را افزایش می‌دهد زیرا در قالب این طرح به یک بنگاه بزرگ اقتصادی که بازدهی مناسب ندارد و یا مشکل فروش دارد منابع وسیعی تزریق نمی‌شود.

دیواندری گفت: تزریق منابع به این شرکت ها هم پول را برگشت‌ناپذیر می‌کرد و هم فرصت‌ها را از بین می‌برد زیرا در ازای تامین مالی این شرکت بزرگ ، تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی کوچک و متوسط با مشکل مواجه می‌شد.

رییس پژوهشکده پولی و بانکی با بیان اینکه رفع این مشکلات در طرح اصلاح نظام بانکی پیش بینی شده است، گفت: بانک مرکزی اجرای این طرح را آغاز کرده و بر همین اساس 16 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای بنگاه های کوچک و متوسط در نظر گرفته است که این رقم تا پایان سال جاری تخصیص می‌یابد.

وی ادامه داد: معتقدم توان محدود نظام بانکی را نباید صرف رفع مشکلات ساختاری بنگاه هایی کرد که هم خودشان نجات پیدا نمی کنند و هم برای بانک مشکلاتی را ایجاد می کنند بنابراین این منابع باید در بخش هایی همانند بنگاه های کوچک و متوسط که بازگشت آن تضمین شده تر است ، سوق یابد.

وی گفت: همچنین بهترین ابزار برای تامین مالی طرح های سرمایه گذاری، پتروشیمی و بنگاه های بزرگ همانند خودرو سازها استفاده از مکانیزم بازار سرمایه و تامین مالی از طریق صکوک و غیره است.

دیواندری در پاسخ به این پرسش که آیا بازار سرمایه کشور قابلیت تامین مالی بنگاه های بزرگ کشور را دارد یا خیر؟، خاطر نشان کرد: عملیات بازار باز و بازار اوراق که به تدریج شکل می گیرد می تواند کمک زیادی به این امر کند البته هم اکنون نیز فروش اوراق در بازار سرمایه بسیار مناسب است وحتی اوراقی که اخیرا منتشر شده در بازار جذابیت بالایی دارد به نحوی که اوراق رهنی ظرف چند دقیقه فروش رفت.

رییس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی، نقدینگی بازار سرمایه را مناسب ارزیابی کرد و گفت: البته بانک ها نیز برای تامین نقدینگی به بازار سرمایه کمک می کنند و بانک ها زمانی که منابعشان جا به جا می شود و یا کاهش می یابد نسبت شبه پول به پول افت می کند اما در دراز مدت این نسبت تناسب مناسبی پیدا می کند البته در مقابل آن تامین مالی با ریسک بالا و دارای ریسک نکول از نظام بانکی خارج می شود.

به گزارش ایبِنا، بانک مرکزی چندی پیش طرح اصلاح نظام بانکی را منتشر کرد که بر این اساس مرحله اول برنامه اصلاح نظام بانکی و مالی کشور، با هدف تقویت نقش نظارتی و سیاستگذاری بانک مرکزی، کاهش مطالبات غیر جاری، تبدیل بدهی‌های دولت به اوراق مالی اسلامی و افزایش سرمایه بانک‌ها تدوین شده است.

هدف بخش اول برنامه اصلاحی مقدماتي که زير نظر بانک مرکزی انجام می‌پذيرد، تقويت نقش نظارتی و سپس تقويت نقش سياست‌گذاری پولی بانک مرکزی است. آسيب‌شناسی نظام بانکی نشان می‌دهد در صورت اقتدار ناظر بانکی، سازکارهايی فعال می‌شدند که می‌توانستند مشکلات فعلی شبکه بانکی را در مراحل ابتدايی متوقف کنند.

بخش دوم برنامه اصلاحي که با محوريت وزارت امور اقتصادي و دارايی انجام مي‌شود، سامان‌دهی بدهی‌های دولت و بازارپذير کردن آن‌ها است. مشکل شبکه بانکی از دو بعد تنگنای مالی و پايداری مالی بر اقتصاد اثر گذاشته است. تنگنای مالی از مسير کاهش منابع در دسترس بنگاه‌ها موجب تشديد رکود شده است.

بخش سوم اين برنامه ارتقای کفايت سرمايه بانک های دولتی و غيردولتی برای ارتقای سلامت شبکه بانکي و افزايش قدرت تسهيلات‌دهی بانک‌ها است. بر اساس اصول بانکداری و بر اساس مقررات کميته بال به منظور مهار درجه ريسک‌پذيري مديران بانک‌ها در استفاده از سپرده‌های افراد جامعه، لازم است بانک‌ها يک سطح حداقلي از پوشش ريسک را از طريق سرمايه سهامداران فراهم کنند. بنابراین تمام بانک‌ها من جمله بانک‌های دولتی بايد با توجه به اندازه ترازنامه خود، شرايط حداقل سرمايه را دارا باشند.

منبع: روابط عمومی پژوهشکده پولی و بانکی