کدخبر: ۱۵۰۰۳۷ لینک کوتاه

کارنامه‌ای از بازار امروز/ ادامه اصلاح قیمتی در بازار +نمودار

طی معاملات امروز سه‌شنبه، شاخص کل بورس روند منفی در پیش گرفت اما طی انجام معاملات در پایان بازار، نهایتا با رشد ۲۶ واحدی مواجه شد و در ارتفاع ۷۷ هزار و ۸۵۵ واحدی قرار گرفت.

به گزارش اقتصادنیوز، طی معاملات امروز سه‌شنبه، شاخص کل بورس روند منفی در پیش گرفت اما طی انجام معاملات در پایان بازار، نهایتا با رشد 26 واحدی مواجه شد و در ارتفاع 77 هزار و 855 واحدی قرار گرفت. در این بازار نمادهای «فملی»، «بترانس»، «شپدیس»،‌ «همراه»، «فارس» و «فولاد» بیشترین تاثیر مثبت و نماد «شبندر» بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص گذاشته است.

در این راستا حمیدرضا کاهدی در گفت‌وگو با اقتصادنیوز اظهار کرد: مدتی است بازار بعد از رشدی که شاخص به همراه داشت، در فاز استراحت قرار گرفته است به همین دلیل طبیعی است که هم حجم معاملات کم شده و هم شرایط اکثر صنایع و شرکت‌ها بیشتر منفی یا خنثی است.

این کارشناس بازار سهام ادامه داد: البته در معاملات امروز، با انجام چند معامله شاخص 26 واحد افزایش یافت و مثبت شد اما در مجموع با نگاه به روند کلی بازار می‌توان متوجه شد، بازاری منفی، بی‌جان و کم‌حجم پیش رو داشتیم. 

او گفت: قابل ذکر است، قیمت‌ها در بازار به خصوص فلزات، سنگ‌آهن، روی و...، ریزش اندکی داشته‌اند که با این اتفاق، عمده صنایع معدنی و فلزی که در چند وقت گذشته رشد خوبی داشتند، وارد فاز استراحت شده‌اند. به هرحال این سهم‌ها تاثیرگذاری بسیاری بر شاخص و بازار دارند و به نظر می‌رسد حتی در چند ماه آینده همین شرایط را دنبال کنند و در فاز استراحت باقی بمانند و این مساله خود حرکت شاخص بازار سرمایه را کند می‌کند.

کاهدی گفت: گروه پالایشگاهی‌ نیز، از گروه‌هایی بوده که در چندوقت گذشته، رشد اندک را رقم زده است. این گروه که در شرایط منفی به سر می‌برد، بعید به نظر می‌رسد که رشد پایداری داشته باشد و احتمال می‌رود به زودی مجددا شرایط‌‌‌‌ منفی پیدا کند. 

او در رابطه با سایر گروه‌های بازار بیان کرد:‌ همچنان بعضی از نمادهای اصلی بانکی‌ به دلیل منطبق نکردن گزارش‌های خود بر اساس ifars بسته‌اند. به همین دلیل تحرک خاصی در این صنعت وجود ندارد اما احتمالا اگر این نمادها در شهریورماه بازگشایی شوند، انتظار می‌رود که مثبت باشند.

این فعال بازار سهام ادامه داد: گروه پتروشیمی از بزرگترین صنایع در بورس به شمار می‌رود نیز، به واسطه اخباری مبنی بر تک‌نرخی شدن ارز تحرکات خاصی ندارد. از همین رو این گروه که از بزرگان بورس است، در بازار دیده نمی‌شود.

کاهدی افزود: قیمت‌ها در گروه خودرو نیز، در پایین‌ترین حالت قرار گرفته است و باید حرکت مثبتی را در پیش داشته باشند. این گروه خود، عامل دیگری هستند که شاخص را برای مدت کوتاهی مثبت کنند.

این کارشناس بازار سهام گفت: صنایع دیگر مانند ساختمانی، سیمانی، کاشی و... نیز هستند که این صنایع کوچک تاثیر آنچنانی بر شاخص ندارند. اگرچه ممکن است در هفته‌های آینده توجه به سمت گروه ساختمان و به دنبال آن سیمانی‌ها بیشتر شود.

او افزود: صنایع دارویی نیز صنایع بسیار بدون ریسک و خوبی هستند که به احتمال زیاد به شرایط مثبت خود ادامه می‌دهند اما از آنجا که حجم‌های اندک دارند و بسیار کوچکند، تاثیر آنچنانی بر شاخص ندارند.

این تحلیلگر بازار سهام خاطر نشان کرد: به هرحال اگرچه اکنون بازار کم‌حجم و ناپایدار است اما به نظر می‌رسد می‌توان آینده بازار که در فاز استراحت قرار گرفته را مثبت تلقی کرد و انتظار رشد آن در اوایل پاییز سال جاری را داشته باشیم. البته مساله انتخابات هم می‌تواند تاثیر مضاعفی بر این روند داشته باشد. اما هم‌‌اکنون این بازار خنثی و حتی بیشتر منفی است و ممکن است شرایط هفته بعد نیز به همین منوال پیش برود.