کدخبر: ۱۵۰۶۵۳ لینک کوتاه

آغاز معاملات هفته دوم شهریور در روزهای حساس بازار سهام

معاملات هفته دوم شهریور ماه در شرایطی آغاز می شود که به دلیل کمبود نقدینگی، بازار سهام روزهای حساسی را پیش رو دارد.

تا دقایق دیگر معاملات هفته دوم بورس در شهریور ماه آغاز می‌شود و فعالان بازار خود را برای شروع هفته ای پر‌نوسان آماده می‌کنند. این درحالی است که بعد از پشت سر گذاشتن یک دوره صعودی، بازار وارد مدار اصلاحی شده و کمبود نقدینگی موجود در بازار نیز بر تشدید شدن این روند تاثیر گذار بوده است، تا جایی که اخبار مثبت صنایع و نمادها تاثیر چندانی بر روند معاملات نداشته و شاهد روزهای کم رمقی در بازار هستیم.

در این شرایط، بازار نیاز به یک محرک اساسی دارد تا روند رو به رشد خود از سر بگیرد. کاهش نرخ سود بانکی یکی از محرک هایی است که می تواند نقدینگی مورد نیاز تالار شیشه ای را تامین و کمبود نقدینگی بازار را جبران کند.

اما در بازارهای جهانی آخرین روز معاملاتی هفته با ادامه روند نزولی قیمت جهانی طلا و نوسان در دو بازار نفت و فلزات اساسی همراه شد. به این ترتیب قیمت جهانی هر انس طلا در ادامه روند نزولی خود با افت 91 سنتی به 1321 دلار رسید.

در بازار جهانی نفت نیز قیمت هر بشکه نفت برنت در حالی که در روزهای ابتدایی هفته به محدوده 48 دلار سقوط کرده بود دوباره به مدار صعودی بازگشت و در قیمت 49 دلار 50 سنت معامله شد.

در بازار فلزات اساسی و از میان پنج فلز کلیدی، تنها روی و سرب با رشد قیمت مواجه شده و مس، آلومینیوم و نیکل با افت قیمت به کار خود خاتمه دادند.

در میان صنایع بازار انتظار می‌رود پالایشی‌ها تحت تاثیر بهبود قیمت جهانی نفت و همچنین رسیدن شاخص این گروه به محدوده حمایتی با افزایش تقاضا مواجه و شاهد بهبود نسبی در روند معاملات این گروه باشیم.

در گروه فلزات اساسی به نظر می‌رسد روند پر نوسان نمادهای زیر مجموعه این گروه کماکان ادامه داشته باشد و با توجه به افت نسبی حجم معاملات شاهد روزی کم‌رمق برای نمادهای این گروه باشیم. در این گروه انتظار می‌رود «ذوب» با توجه به خبر افزایش سرمایه 322 درصدی با افزایش تقاضا مواجه شود.

در گروه خودرویی آخرین روز معاملاتی هفته با افزایش تقاضا در میان نمادهای این گروه مواجه شدیم. به نظر می‌رسد نوسان‌گیران وارد نمادهای این گروه شده و شاهد افت‌و‌خیز زیادی در میان نمادهای این گروه هستیم. با این وجود انتظار می‌رود شاهد رونق نسبی در نمادهای این گروه باشیم.

دارویی ها نیز این روزها تحت تاثیر اخبار مثبت متعدد از جمله افزایش قیمت دارو و همچنین افزایش صادرات با رونق قابل توجهی مواجه شده و حجم و ارزش معاملات در این گروه رشد قابل توجهی داشته است. به این ترتیب به نظر می‌رسد این روند امروز نیز ادامه داشته و شاهد سبز پوش شدن اکثر نمادهای این گروه باشیم.

با این اوصاف پیش‌بینی می‌شود اولین گام بورس در هفته دوم شهوریور ماه با رونق نسبی در حجم و ارزش معاملات آغاز شود و نماگر بازار رشد قابل توجهی را تجربه کند اما در ادامه شاهد متعادل شدن بازار و افت نسبی شاخص باشیم. بدیهی است نقش سهامداران حقوقی و اخبار منتشره پیرامون بازار بر روند معاملات تاثیر‌گذار خواهد بود.

منبع: ملت‌بازار