کدخبر: ۱۵۰۶۶۱ لینک کوتاه

چشم‌انداز بازارهای جهانی در هفته آتی/ نرخ بهره، بازارها را عقب نگه می‌دارد؟

با قرار گرفتن سایه افزایش نرخ بهره فدرال رزرو بالای سر بازارکالایی، تا میان‌مدت نمی‌توان انتظار روند صعودی پایدار از کامودیتی‌ها داشت.

شایان کرمی:  انتشار اخبار مثبت فروش خانه‌های نوساز در آمریکا  نسبت به اعلام رشد GDP  سالانه این کشور امیدوار کرده بود؛ با این وجود مطابق پیش‌بینی‌ها GDP آمریکا  0.1 درصد کمتر از ماه گذشته اعلام شد. در مقابل GDP انگلیس با توجه به اخبار مثبت در خرده فروشی ماهانه و سالیانه، مطابق پیش‌بینی و بدون افت اعلام شد و تمام نگاه‌ها به سخنرانی جانت یلن معطوف شد. با توجه به این امر بازارهای جهانی روز گذشته را پرنوسان سپری کردند.

به گزارش اقتصادنیوز، یلن به رغم اینکه در ابتدای سخنانش از تقویت  احتمال افزایش نرخ بهره خبر داد، اما در ادامه از بررسی بیشتر دیتاهای اقتصادی و نامشخص بودن زمان افزایش نرخ بهره صحبت به میان آورد. همین مساله باعث ریزش شاخص دلار و صعود کامودیتی‌های بورس‌‌ها و رفتار هیجانی بازار جهانی شد.

پس از اتمام سخنرانی یلن  و شروع بازار آمریکا در روز گذشته، آنچه مورد توجه معامله‌گران قرار گرفت تایید و حمایت یلن از سیاست‌های انقباضی و تداوم رشد تدریجی نرخ بهره بود همین مساله مجددا ایندکس دلار را در مدار رشد قرار داد و تمام کامودیتی‌های نفت، فلزات اساسی، بورس‌ها، طلا و ... با افت محسوسی همراه شدند.

به نظر می‌رسد در هفته آتی بازارهای جهانی اخبار NFP در روز جمعه حساس‌ترین خبر برای رایزنی مبنی بر افزایش نرخ بهره در سپتامبر خواهد بود.

هرچند از نگاه تحلیلگران بین ماه‌های سپتامبر، نوامبر و دسامبر احتمال افزایش کمتر از 0.5 درصد در ماه دسامبر محتمل‌تر است. به هر ترتیب با قرار گرفتن سایه افزایش نرخ بهره فدرال رزرو بالای سر بازارکالایی تا میان‌مدت نمی‌توان انتظار روند صعودی پایدار از کامودیتی‌ها داشت.