کدخبر: ۱۲۰۹۳۳ لینک کوتاه

سازمان تجارت جهانی با همکاری سازمان ملل اعلام کرد

رشد ناچیز مبادلات تجاری جهان در سه‌ماهه نخست ۲۰۱۵

سازمان تجارت جهانی و سازمان ملل در گزارش مشترکی اعلام کردند: در سه‌ماهه نخست سال ۲۰۱۵، حجم مبادلات تجاری جهان شاهد رشد ناچیزی بوده‌است.

به‌گزارش اقتصادنیوز، گزارش مقدماتی سازمان تجارت جهانی (WTO) و کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل (UNCTAD) نشان می‌دهد در سه‌ماهه نخست سال 2015، حجم مبادلات تجاری جهان افزایشی جزئی داشته ‌و رشد صادرات و واردات ثبت شده جهان از بیش از شش ماه پیش کند‌تر بوده‌است.

به‌گزارش سازمان تجارت جهانی (WTO)، حجم مبادلات جهان که با اندازه‌گیری میانگین صادرات و واردات برآورد می‌شود، طبق داده‌ها فصلی در سه‌ماهه نخست سال 2015 تنها 0.7 درصد رشد داشته‌است.

بنابراین گزارش، حجم صادرات جهان در سه‌ماهه نخست سال 0.4 درصد رشد داشته که این رقم در مقایسه با رشد 2.1 درصدی که سال گذشته ثبت شده‌بود، بسیار پایین‌تر است. همچنین، حجم واردات نیز در همین مدت 0.9 درصد رشد داشته که این حجم نیز در مقایسه با 1.5 درصد سال پیش، کاهش محسوسی را نشان می‌دهد.

سازمان تجارت جهانی اعلام کرد: حجم صادرات ازسوی کشورهای درحال توسعه و اقتصادهای نوظهور در سه‌ماهه نخست سال 1.5 درصد رشد داشته که با احتساب کل مناطق جهان، به‌جز آسیا، شاهد رشد سه درصدی یا بیشتر خواهیم بود. در مقابل، حجم صادرات توسط کشورهای توسعه‌یافته در همین مدت 0.5 درصد کاهش یافته و آمریکا نیز به تنهایی شاهد افت 4.5 درصدی حجم صادرات خود طی سه‌ماهه نخست سال بوده‌است.

بنابراین گزارش، اقتصادهای درحال توسعه و نوظهور، حجم صادرات خود را در سه‌ماهه نخست 2015، حدود 0.6 درصد افزایش داده‌اند که در این بین، کشورهای آمریکای مرکزی، جنوبی و حوزه دریای کارائیب با 6.8 درصد، بیشترین رشد واردات را داشته‌اند. همچنین، در کشورهای توسعه‌یافته، شاهد رشد 1.3 درصدی واردات، بوده که این رشد به سردمداری اروپا و آمریکای شمالی و افزایش واردات این دو قاره تقویت شده‌است.