کدخبر: ۱۲۴۸۸۲ لینک کوتاه

تحلیل کارشناس ارشد شرکت «یو.بی‌.اس»:

کاهش بیشتر ارزش یوآن قطعی است

کلوین تای، کارشناس ارشد سرمایه‌گذاری در شرکت «مدیریت دارایی یو.بی.اس» مقیم در سنگاپور، در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی «بلومبرگ» به بررسی وضعیت بازار سهام وهمچنین نرخ برابری پول ملی چین در مقابل دلار آمریکا پرداخت.

به گزارش اقتصادنیوز، تای درباره فضای موجود در اقتصاد چین به بلومبرگ گفت: در حال حاضر نظر مردم کاملاً منفی است و داده‌های اقتصادی منتشرشده نیز کمکی نکرده‌است. از قرار معلوم، تمهیدات دولتی برای حمایت از بازار نه‌تنها به بهبود نظر مردم کمک کرده، بلکه در بالا بردن بازار نیز ناموفق بوده است.

تای ضمن تأکید بر اینکه آشفتگی فعلاً ادامه خواهد داشت، افزود: اگر بدون در نظر گرفتن بازار سهام، صرفاً اقتصاد چین را بررسی کنیم، با توجه به ارقام مربوط به فروش مسکن و داده‌های اقتصادی، به نظر من علائم ثبات زودهنگام دیده می‌شود. در نتیجه امیدواریم ظرف چند هفته آینده نشانه‌های تثبیت را ببینیم.

مجری «بلومبرگ» با اشاره به گزارشی که از شاخص مدیران خرید منتشر شده بود، گفت: PMI با بیشترین سرعت ممکن از سال 2009 رو به سقوط بوده و حوزه کارخانجات بسیار ضعیف عمل کرده است. شما چه‌نوع ثباتی را انتظار می‌کشید؟

کارشناس ارشد سرمایه گذاری «یو.بی.اس» تأکید کرد: تثبیت در بازار مسکن مشاهده شده، در واقع میزان فروش برای 3 ماه متوالی افزایش داشته و حجم تراکنش‌ها بالا رفته و قیمت‌ها نیز به‌خوبی ثابت شده‌است. در مورد شاخص مدیران قیمت نیز،‌ اگرچه منفی است، پیش‌بینی می‌شود وضعیت بهبود یابد.

مجری «بلومبرگ» از تای پرسید آیا شرکت مدیریت دارایی یو.بی.اس، بین کاهش ارزش یوآن اخیر و سال 1994 و بحران مالی که سه سال بعد در آسیا و اقیانوسیه به وجود آمد، شباهتی قائل می‌شود؟

کلوین تای ضمن رد این نظریه گفت: به عقیده ما، کاهش ارزش یوآن اقدام کاملاً هوشمندانه‌ای بود؛ زیرا اگر یوآن به عضویت صندوق حق برداشت مخصوص (SDR) در آید و بانک‌ها و صندوق‌های خارجی شروع به خرید و نگهداری آن در ذخایر ارزی کنند، ارزش یوآن به شدت بالا خواهد رفت.

وی تصریح کرد: در میان پول‌های آسیایی، یوآن یکی از بهترین عملکردها را داشته است اما به نسبت دیگر پول‌ها ارزش بالاتری داشته که چندان برای صادرات کشور خوب نیست. در نتیجه کاهش ارزش آن، حرکت عاقلانه‌ای از جانب دولت چین بود.

دولت چین دو هفته پیش در اقدامی غافلگیر کننده‌ای ارزش یوآن را نزدیک به 3 درصد کاهش داد که بازارهای آشفته سراسر جهان را بیش از پیش سردرگم کرد. کلوین تای در خصوص اینکه آیا کاهش بیشتری در یوآن انتظار می‌رود یا خیر، گفت: پیش‌بینی ما برابری 6.50 یوآن در مقابل هر دلار است؛ چرا که اگر همه پول‌های منطقه کاهش یایند و بانک خلق چین اجازه دهد بازار نقش بزرگ‌تری ایفا کند، مکان مناسب برای یوآن در سطح 6.50 است.

کاهش ارزش یوآن علاوه بر بازارهای نوظهور منطقه، در آمریکا نیز تأثیر بزرگی داشت. فدرال‌رزرو آمریکا پیشتر با اعلام اینکه تصمیم دارد نرخ بهره را افزایش دهد، سر و صدای زیادی به پا کرده، اما بارها اقدام در جهت افزایش نرخ بهره را به تعویق انداخته بود. کاهش نرخ بهره چین نیز جز ایجاد تردید بیشتر، کمکی به جانت یلن و همکارانش نکرد.

تای در این رابطه گفت: فدرال‌رزرو می‌خواهد برای اولین بار طی سال‌های اخیر بهره را افزایش دهد که رویداد بسیار مهمی است. ما فکر می‌کنیم اولین نوبت افزایش ماه سپتامبر باشد که به نوسانات بازار شدت دهد.