کدخبر: ۱۲۴۹۵۱ لینک کوتاه

در تلویزیون «سی‌ان‌بی‌سی» تحلیل شد

رابطه افزایش نرخ بهره آمریکا و فرار سرمایه از اقتصادهای نوظهور آسیایی

گوین پری، مدیر عامل شرکت «Parry International Trading» با حضور در شبکه تلویزیونی «سی‌ان‌بی‌سی» به بررسی آثار افزایش احتمالی نرخ بهره آمریکا در ماه آینده بر اقتصادهای نوظهور آسیایی پرداخت.

به گزارش اقتصادنیوز، گوین پری به تلویزیون «سی‌ان‌بی‌سی» گفت: کشورهای آسیایی از جمله اندونزی و تایلند که با کسری بودجه دوگانه مواجه هستند، بیش از هر کشور دیگری در برابر افزایش نرخ بهره در آمریکا آسیب‌پذیرند.

پری اظهار کرد: برای ما که در منطقه هستیم، اوضاع شدیداً پیچیده شده است. برای مثال هفته گذشته اندونزی می‌خواست اوراق سامورایی ژاپنی بفروشد و برای اولین بار ظرف 16 سال، دولت ژاپن از ضمانت آن سر باز زد.

وی افزود: قطعاً برخی از این بازارها باید سرمایه‌ دلاری‌شان را افزایش دهند و به زودی فرار سرمایه از کشورهایی مانند اندونزی را درک خواهند کرد.

مجری «سی‌ان‌بی‌سی» پرسید:‌ با توجه به اینکه رینگت مالزی به پایین‌ترین سطح در 17 سال اخیر رسیده و اندونزی نیز چنین مشکلی دارد، به نظر شما کدام بازار نوظهور منطقه آسیا، بیشتر در معرض خطر افزایش نرخ بهره آمریکا قرار دارد؟

مدیر عامل شرکت «Parry International Trading» در این خصوص تصریح کرد: به عقیده من تایلند و اندونزی؛ چرا که این دو کشور کسری بودجه دوگانه دارند و در نتیجه همیشه در برابر افزایش نرخ بهره منبع سرمایه آسیب‌پذیر خواهند بود.

مجری «سی‌ان‌بی‌سی» خاطرنشان کرد که درباره کشوری مانند اندونزی بسیاری مشکلات ناشی از سیاست‌گذاری‌های اشتباه و مسائل داخلی است، مثلاً بودجه کشور به درستی تقسیم شده است فقط مشکل اینجاست که راهیابی و گسترش این بودجه به اقتصاد دشوار است.

گوین پری تصریح کرد: در روزهای اخیر از جمله همین دیروز بسیاری درباره شباهت‌های شرایط کنونی با سال 1994 صحبت می‌کنند، اما تفاوت اصلی وقتی مشخص میشود که اتفاق بعدی بیفتد. واقعیت این است که ما وقوع یک بحران بزرگ را پیش‌بینی نمی‌کنیم. در سال 94، نرخ پول با چنان سرعت شدیدی حرکت کرد که کسی توقعش را نداشت، اما این بار می‌دانیم چه چیزهایی بر پول اثر خواهند گذاشت.

به گفته پری، افزایش نرخ بهره در آمریکا یا سرمایه‌گذارانی که سرمایه‌شان را ناگهان از بازار بیرون میکشند، ممکن است از عوامل تأثیر گذار بر بازار باشند.