کدخبر: ۱۲۸۹۵۰ لینک کوتاه

استراتژیست «اچ‌اس‌بی‌سی» در تلویزیون بلومبرگ تحلیل کرد

ریسک‌های پولی در بازارهای نوظهور

بن لیدلر، استراتژیست سرمایه جهانی بانک «اچ‌اس‌بی‌سی» با حضور در میزگرد شبکه «بلومبرگ» به بررسی ریسک‌های پولی در بازارهای نوظهور پرداخت.

به گزارش اقتصادنیوز، بانک «اچ‌اس‌بی‌سی» پیش‌بینی بازده اوراق قرضه 10 ساله را از 2.8 به 1.5 درصد کاهش داده است. بن لیدلر در این رابطه به تلویزیون بلومبرگ گفت: قطعاً این پیش‌بینی اوضاع را کمی تغییر خواهد داد. می‌تواند داستان خوبی برای بازار سرمایه باشد. قطعاً نرخ تخفیف را پایین می‌آورد؛ موضوعی که در 5-6 سال اخیر مطرح بوده است.

لیدلر تأکید کرد که سؤال اصلی این است که چرا پیش‌بینی را تا 1.5 درصد پایین آورده‌ایم؟ اگر برآوردهای رشد اقتصاد جهانی به سقوط ادامه دهند، من نیز شدیداً نگران بازار سرمایه خواهم بود، اما این اتفاق نخواهد افتاد. اگرچه رشد جهانی تحت فشار است، اما با وجود محرک‌هایی که از جانب اروپا ایجاد شده و بازدهی اوراق قرضه به مراتب پایین‌تر در آلمان، منحنی اوراق قرضه دولتی آمریکا، کاهش خواهد یافت.

او ادامه داد: به طور قطع فضای بسیار کم‌تورمی که اکنون در آمریکا داریم، مدت زیادی دوام نخواهد آورد. بنابراین به نظرم پایین آمدن منحنی رشد بازده اوراق قرضه آمریکا به عوامل زیادی بستگی دارد.

مجری «بلومبرگ» خاطرنشان کرد که از قرار معلوم بانک‌های آمریکایی برای افزایش نرخ بهره بسیار مشتاق هستند، زیرا تصور می‌کنند اگر نرخ بهره افزایش یابد، بازده اوراق 10 ساله و قدیمی‌تر نیز بیشتر خواهد شد. نظر «اچ‌اس‌بی‌سی» چیست؟

بن لیدلر پاسخ داد: اگر منحنی پایین بیاید، قطعاً بازنده‌ها و برنده‌هایی دارد. اگر بازده اوراق قرضه ده‌ساله بالا نرود و کاهش یابد، بسیاری از بخش‌های پربازده که اخیراً عملکرد ضعیفی داشته‌اند، می‌توانند پیشرفت کنند.

مجری «بلومبرگ» تأکید کرد به نظر می‌رسد همه جا، از جمله فدرال‌رزرو، بانک مرکزی ژاپن و همچنین بانک مرکزی اروپا روی هدف تورم 2 درصدی متمرکز شده‌اند. اما با توجه به قیمت نفت که این روزها در حدود 50 دلار در هر بشکه مانده، باید نگران کاهش تورم جهانی باشیم. این مسئله برای بازارهای نوظهور در برابر بازارهای توسعه‌یافته چه معنایی دارد؟

استراتژیست «اچ‌اس‌بی‌سی» در جواب، تصریح کرد: در حال حاضر گزاره ارزشی بزرگی در بازارهای نوظهور وجود دارد اما سؤال این است که چطور می‌توان به آن رسید؟ پول این کشورهای ضعیف است، درآمد و سود بسیار پایین است و علاوه بر آن،‌ اکنون در نگرانی بین افزایش نرخ بهره فدرال‌رزرو و رشد جهانی گیر کرده‌ایم و تا زمانی‌که شرایط روشن نشود، حرکت در مسیر موقعیت‌های بسیار محدود در بازارهای نوظهور سخت است.

لیدلر با اشاره به اینکه شرکت متبوعش به بازار چین خوش‌بین است، گفت: اگرچه یکی از منفورترین بازارهای جهان است و بسیاری نسبت به آن بدبین هستند، اما انعطاف‌پذیری زیادی در سیاست‌ها دارد و این یک نکته مثبت است.

به گفته لیدلر رشد بازارهای نوظهور برای مدت زیادی کند بوده و پول کشورها نیز ضعیف بوده است اما هنوز با معضلات جدی روبرو نشدیم و این یک خبر خوش محسوب می‌شود.