کدخبر: ۱۲۹۲۳۱ لینک کوتاه

اقتصاددان «جی‌پی‌مورگان» با تحلیل آمارهای تازه پاسخ می‌دهد

چین چگونه می‌تواند رشد خود را احیا کند؟

ژو هایبین، اقتصاددان ارشد مسائل چین در شرکت خدمات مالی و بانکداری «جی‌پی مورگان چیس اند کو» با حضور در شبکه تلویزیونی «بلومبرگ» به تحلیل تازه‌ترین داده‌های تولید ناخالص داخلی و الزامات سیاست‌گذاری متعاقب آن پرداخت.

به گزارش اقتصادنیوز، اگرچه برخی داده‌های اقتصادی چین نوید‌دهنده بهبود اوضاع بودند، اما در برخی حوزه‌ها، هنوز ارقام ناامیدکننده‌ای وجود دارد.

صادرات چین در ماه گذشته به روند نزولی ادامه داده و اگرچه واردات کشور در سپتامبر از سطح پیش‌بینی‌ها بالاتر رفته، اما جزئیات این گزارش نشان می‌دهد که واردات بهتر و افزایش تقاضای خارجی، لزوماً به منزله به سر رسیدن دوران چالش‌های چین نیست.

ژو هایبین در این خصوص به «بلومبرگ» گفت: اگرچه عدد کلی رشد اقتصادی از آنچه پیش‌بینی می‌شد، بهتر بود، اما جزئیات تقریباً درهم هستند. مصرف کاملاً در وضع ثبات قرار دارد که با پیش‌بینی‌ها همخوانی داشت و خرده‌فروشی نیز همین‌طور، اما اگر ارقام مربوط به تولید صنعتی و فعالیت سرمایه‌گذاری را در نظر بگیریم، از قبل و سطح انتظار بازار نیز ضعیف‌تر هستند.

ژو ادامه داد: البته توقع داریم که در بخش خدمات نیز رشد کمی کندتر شود. در کل فکر می‌کنم علی‌رغم بهبود عدد کلی، اقتصاد چین هنوز با چالش روبرو است.

اقتصاددان ارشد «جی‌پی مورگان» درباره سیاست‌گذاری‌های ممکن برای مقابله با کندی رشد اقتصادی اظهار داشت: اگر به نیمه اول سال نگاه کنید، یکی از بزرگ‌ترین نگرانی‌ها این است که اقدامات سنتی بسیاری در راستای کمک به رشد تا اینجا کارآمد نبوده‌اند.

او تأکید کرد که سرمایه‌گذاری در بخش زیرساخت‌ها خوب نبوده است و با نگاه به داده‌های امروز می‌بینیم که سرمایه‌گذاری هنوز ضعیف است. به گفته ژو، ایجاد ثبات در سرمایه‌گذاری در واقع کلید ایجاد ثبات در رشد اقتصادی است.

او افزود: ما انتظار داریم هم از لحاظ سیاست‌های مالی و هم سوددهی، شاهد اقدامات حمایت‌گرانه بیشتری باشیم. احتمال می‌دهیم تا انتهای سال نرخ بهره و نرخ نسبت نقدینگی، هر دو، یک بار دیگر کاهش را تجربه کنند.