کدخبر: ۱۳۱۶۶۳ لینک کوتاه

بانک آمریکایی مریل‌لینچ اعلام کرد

آماده بزرگ‌ترین کاهش ارزش یوآن در ۲۰ سال اخیر باشید

به دنبال اقدامات غافلگیرکننده دولت چین در کاهش ارزش یوآن، آشفتگی‌های بسیاری درباره کاهش ارزش بیشتر یوآن در برابر دلار آمریکا به‌وجود آمده؛ به‌طوری‌که تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند تا سال آینده شاهد کاهش بیشتر ارزش یوآن باشیم.

به‌گزارش اقتصادنیوز، با توجه به اقدامات اخیر دولت چین مبنی بر کاهش عمدی ارزش یوآن در برابر دلار آمریکا، بسیاری از تحلیلگران این کار چین را به نوعی واکنش افراطی قلمداد می‌کنند. با وجود تمامی این تفاسیر، ارزش یوآن در برابر دلار در سال 2015 میلادی، تنها حدود 3 درصد افت کرد.

به‌گزارش بیزنس اینسایدر، تحلیلگران بانک آمریکایی «مریل لینچ»، معتقدند که این اقدام چین آنقدر هم غلو آمیز نبوده بلکه در واقع به عنوان بخشی از چشم‌انداز خود برای سال پیش‌رو، آنها معتقدند که چین بازهم ارزش یوآن را به میزان قابل توجهی کاهش خواهند داد. بنابر پیش‌بینی‌های تحلیلگران مریل‌لینچ، این کاهش بیش از 10 درصد در برابر نرخ دلار خواهد بود.

چین، به‌دلیل داشتن نظام پولی نسبتا غیرمنعطف، احتمالا بیش از هر کشور دیگری، سیاست‌های پولی آمریکا را وارد کرده است. درنتیجه، میزان بدهی‌های این کشور بیش از سایر کشورها افزایش یافته است. موسسه «مک‌کینزی» برآورد کرده که میزان بدهی‌های چین از سال 2007 میلادی تاکنون چهار برابر شده ضمن اینکه میزان بدهی‌های این کشور نسبت به تولید ناخالص داخلی آن، بیش از آمریکا افزایش یافته است. حال این سوال مطرح می‌شود که با درنظر گرفتن رابطه نصفه و نیمه یوآن با دلار و افزایش تدریجی اعتبار سرمایه‌های آزاد چین که به قیمت از بین رفتن استقلال پولی این کشور تمام شده، آیا پکن می‌تواند در برابر افزایش نرخ بهره بانکی در آمریکا و به تبع آن افزایش ارزش دلار مقاومت کند یا خیر؟

تحلیلگران به این مساله با شک و تردید نگاه می‌کنند زیرا به اعتقاد آنها، گره خوردن ارزش یوآن با دلار در واقع یک ازدواج مصلحتی بوده که توانسته در بهترین و روشن‌ترین بخش‌های این 15 سال اخیر، نقش پشتیبان الگوی رشد جهان را بازی کند اما این وصلت رو به جدایی است که به نظر تحلیلگران، کاهش عمدی ارزش یوآن که در تاریخ 11 آگوست ازسوی چین صورت پذیرفت، نخستین گام در جهت جدایی مسیر این دو واحد پولی یعنی دلار و یوآن بوده است.

تحلیلگران مریل لینچ پیش‌بینی کردند که ارزش یوآن در برابر دلار تا پایان سال 2016 میلادی، حدود 10 درصد کاهش یابد که این مساله اساسا چشم‌انداز سرمایه‌گذاری روی نرخ‌‌ها و بازار ارز را شکل خواهد داد.

پول ضعیف‌تر در اصل ظرفیت صادرات چین را افزایش داده و احتمالا به بهبود آمارهای رشد این کشور کمک خواهد کرد. کاهش ارزش 10 درصدی یا هر رقمی نزدیک به آن می‌تواند بزرگترین سقوط ارزش یوآن از سال 1994 میلادی تاکنون باشد. در آن سال چین تصمیم گرفت ارزش یوآن را با دلار آمریکا گره بزند تا ارزش پول ملی خود را برای بیش از 10 سال تثبیت کند.

درواقع، ارزش یوآن طی بیش از 10 سال اخیر تقویت شد و این پول در برابر دلار در مقایسه با اواسط سال 2010 میلادی، همچنان 6.5 درصد و در مقایسه با 10 سال گذشته یعنی سال 2005 میلادی که وابستگی ارزش یوآن با دلار قطع شد، 22.8 درصد بیشتر است.