کدخبر: ۱۳۵۸۹۰ لینک کوتاه

همزمان با افت پول سایر کشورهای شوروی سابق روی داد

افت تاریخی ارزش روبل روسیه

روبل روسیه، روز پنجشنبه یک سقوط تاریخی دیگر را تجربه کرد به طوری که هر دلار آمریکا معادل ۸۵ روبل مبادله شد. این سقوط، با افت ارزش سایر پول‌های ملی کشورهای تازه استقلال‌یافته از شوروی سابق همراه شده است.

به‌گزارش اقتصادنیوز، سقوط روبل روسیه همچنان ادامه دارد و این واحد پولی، پنجشنبه گذشته شاهد یک سقوط تاریخی دیگر بود به طوری که اوایل روز پنجشنبه، برای نخستین بار در تاریخ، هر دلار آمریکا بیش از 85 روبل مبادله شد و بدین ترتیب با بیش از 3 درصد کاهش ارزش، رکورد روز قبل‌تر که هر دلار آمریکا در بازارهای این کشور 82.4 روبل مبادله می‌شد را نیز شکست.

به‌گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس، اگرچه این سقوط بی سابقه چندان دوام نیاورد و بعد‌از ظهر پنجشنبه و ارزش آن در برابر دلار، با اندکی بهبود به 83.85 رسید اما سقوط روز پنجشنبه بدان معناست که ارزش روبل به پایین‌ترین سطح خود از زمانی که مجددا به عنوان پول اصلی روسیه یعنی در سال 1998 میلادی حاکمیت پیدا کرد، رسیده است. با این حال، «دیمیتری پسکوف»، سخنگوی ولادیمیر پوتین همچنان تاکید دارد که وضعیت بحرانی نیست.

وی در این باره گفت: من از واژه سقوط استفاده نمی‌کنم؛ گرچه نرخ برابری روبل واقعا در تغییر و نوسان است اما با سقوط فاصله بسیاری دارد. به گفته پسکوف، پوتین نیز برنامه‌ای برای برگزاری نشست فوق‌العاده ندارد.

سقوط جدی قیمت نفت که باعث شده این کالا در پایین‌ترین سطح 12 سال اخیر خود معامله شود، مشکلات عدیده‌ای را بر اقتصاد به شدت وابسته به نفت روسیه ایجاد کرده و سقوط اخیر قیمت روبل، به دنبال لغو تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران رخ می‌دهد که عرضه نفت در بازارهای جهانی را افزایش داده است.

صندوق بین‌المللی پول (IMF)، پنجشنبه گذشته پیش‌بینی کرد: اقتصاد روسیه به دنبال سقوط 3.7 درصدی سال قبل خود، در سال 2016 میلادی نیز یک درصد دیگر منقبض خواهد شد. این درحالی است که ارزش روبل در برابر دلار آمریکا، طی دو سال اخیر، به بیش از نصف کاهش یافته است.

سقوط روز پنجشنبه روبل در حالی اتفاق می‌افتد که ارزش پول ملی سایر کشورهای تازه استقلال یافته از شوروی سابق، نظیر بلاروس و قزاقستان نیز افت کرد.