کدخبر: ۱۰۵۸۲۲ لینک کوتاه

این هفته جهت گیری ارزش دلار و قیمت طلا مشخص می شود

دیدگاه تحلیلگران تکنیکال درباره افق قیمت طلا

در ماه جاری میلادی تاکنون قیمت طلا افزایش یافته اما هفته گذشته قیمت ها ۰.۶ درصد کاهش یافتند. بهبود شرایط در بازارهای مالی و رشد ارزش دلار عوامل اصلی کاهش قیمت فلز زرد بودند.

در هفته جاری غیر از گزارش هایی که از وضعیت شاخص های اقتصادی در آمریکا و اروپا منتشر می شود، نشست کمیته سیاستگذاری بانک مرکزی آمریکا با تاثیری که بر ارزش دلار دارد بالاترین تاثیر را بر قیمت طلا خواهد داشت. در هفته گذشته قیمت نقره نیز 0.86 درصد کاهش یافت.
ابتدای هفته گذشته، افول شاخص های مالی و پیش بینی رشد تقاضا برای طلا در هند سبب شد قیمت فلز زرد به 1255 دلار یعنی بالاترین میزان از 10 سپتامبر برسد اما در روزهای پایانی هفته این روند معکوس شد زیرا خبرهای مثبت از اقتصاد آمریکا سبب بازگشت سرمایه ها به بازارهای مالی شد.
طی هفته جاری در صورتیکه خبرهای منفی بیشتری از وضعیت شاخص های اقتصادی منطقه یورو منتشر شود بانک مرکزی اروپا تحت فشار بیشتری قرار خواهد گرفت تا اقدامات جدید برای حمایت از رونق اقتصاد منطقه یورو انجام دهد. طی ماه های اخیر اقداماتی که بانک مرکزی اروپا در حمایت از رشد اقتصاد منطقه یورو انجام داده خلیی موثر نبوده و به همین دلیل پیش بینی شده این نهاد تدابیر حمایتی جدید اتخاذ کند.
در سه ماهه دوم سال جاری میلادی اقتصاد منطقه یورو هیچ رشدی نداشته و وضعیت شاحص های اقتصادی در اقتصادهای بزرگ این منطقه یعنی آلمان، فرانسه و ایتالیا نگران کننده بوده اند. در هر حال اقدامات حمایتی بانک مرکزی اروپا سبب افول ارزش یورو خواهد شد و همبستگی مثبت ارزش یورو با قیمت طلا سبب افول قیمت طلا می شود.
عامل بعدی کاهش قیمت طلا، پیش بینی توقف خرید اوراق قرضه دولت آمریکا در نشست این هفته کمیته سیاستگذاری بانک مرکزی است. تحلیلگران معتقدند در این نشست اعضاء نسبت به ضعف اقتصاد منطقه یورو و چین ابراز نگرانی خواهند کرد اما بعید است بانک مرکزی در رویه محدود کردن سیاست های حمایتی خود تغییری ایجاد کند. میزان خرید اوراق قرضه دولت آمریکا از 85 میلیارد دلار در ماه به 15 میلیارد دلار کاهش یافته و پیش بینی شده در نشست این هفته خرید این اوراق بکلی متوقف خواهد شد.
نشست کمیته سیاستگذاری بانک مرکزی آمریکا جهت تغییرات ارزش دلار را آشکار خواهد کرد. پیش بینی می شود رشد شاخص دلار و نسبت دلار به یورو و دلار به ین تداوم یابد در نتیجه قیمت طلا تحت فشار بیشتری قرار خواهد گرفت.
تحلیلگران تکنیکال دو سطح حمایت قیمت طلا را 1219.5 دلار و 1211 دلار و دو سطح مقاومت قیمت طلا را 1254 دلار و 1265 دلار پیش بینی کرده اند. در زیر نمودار تغییرات قیمت طلا در شش ماه اخیر نشان داده شده است:
منبع: سایت جهان سهم