کدخبر: ۱۰۷۱۹۸ لینک کوتاه

سیلاب سرمایه به سوی آمریکا

تقویت ارزش دلار بار دیگر آمریکا را به جذاب ترین هدف سرمایه گذاران بدل کرده است.

ایما موسی زاده - افزایش ارزش دلار ، باعث هجوم بی‌سابقه سرمایه‌گذاران به بازارهای مالی این کشور شده است . بر اساس بیانیه وزارت خزانه‌داری این کشور، خارجی‌ها، 164.3 میلیارد دلار دارایی‌های مالی ایالات متحده را در ماه سپتامبر خریداری کرده‌اند.

در ماه آگوست نیز سرمایه‌گذاران 52.1 میلیارد دلار در این بازار پرداخته بودند، تفاوت این دو رقم نشان از افزایش اقبال به بازارهای مالی ایالات متحده دارد. رقم ماه سپتامبر، بالاترین رکورد از ماه مارس 2010 به بعد محسوب می‌شود.

داده‌ها نشان می‌دهد رشد اقتصادی ایالات متحده که بالاتر از سایر اقتصادهای پیشرفته جهان است به اندازه کافی برای اغوای سرمایه‌گذاران کافی بوده است. البته این وضعیت در شرایط فعلی که اروپا با فقدان تقاضا و خطر تورم منفی روبه‌روست و ژاپن نیز وارد دوره‌ای جدید از رکود شده است چندان عجیب نیست. 20.7 میلیارد دلار از خرید انجام شده مربوط به اوراق قرضه شرکت‌ها بوده که رکوردی جدید در سه سال گذشته محسوب می‌شود. مهم‌تر از همه اینکه حداقل نیمی از این پرداخت را بخش خصوصی انجام داده است.

به هر حال فعلاً، و احتمالاً در آینده آمریکا رهبر رشد اقتصادی در جهان خواهد بود و سرمایه‌گذاران نیز با آگاهی از این موضوع سعی می‌کنند سرمایه‌های خود را در جایی قرار دهند که حداقل ریسک کمتری داشته باشد و اروپا و ژاپن و حتی اقتصادهای نوظهور ، فعلاً بازارهای پر ریسکی هستند.