کدخبر: ۱۰۸۲۱۷ لینک کوتاه

بلومبرگ گزارش داد

بورس در انتظار نتیجه مذاکرات هسته ای است

بازار بورس تهران ۱۹ درصد در سال ۲۰۱۴ افت کرده و به سوی نخستین کاهش سالانه از سال ۲۰۰۸ تاکنون پیش می‌رود. طی پنج سال گذشته بورس تهران از نظر ریالی ۹۱۰ درصد و به دلار حدود ۳۰۰ درصد صعود کرده بود.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از بلومبرگ با واکنش سرمایه‌گذاران به طولانی شدن روند مذاکرات هسته‌ای میان ایران و قدرت‌های جهانی، صعود پنج ساله بازار بورس ایران متوقف شده است. با وجود پیشرفت مثبت روند مذاکرات هسته‌ای، ماه گذشته دو طرف موافقت کردند مدت مذاکرات را هفت ماه دیگر تمدید کنند تا در مدت مقرر به توافق جامعی به منظور پایان دادن به تحریم‌های بین‌المللی دست پیدا کنند. از سوی دیگر روند نزولی قیمت نفت در شش ماه گذشته که بزرگ‌ترین منبع درآمد ایران است، روند فروش در بازار را تشدید کرده است.

عماد موستاک، استراتژیست شرکت Ecstrat در لندن در این خصوص به بلومبرگ اظهار کرد: پس از صعود بازار بورس که در نتیجه امید به نزدیک بودن توافق صورت گرفت، تمدید مذاکرات بر بازار اثر گذاشت با این همه بازار پتانسیل صعود در میان مدت و بلندمدت را حفظ کرده است، اما قیمت‌های نفت و اصلاحات اقتصادی عواملی هستند که در کوتاه‌مدت بر بازار تاثیر می‌گذارند.

بلومبرگ در ادامه خاطرنشان کرد: میزان مبادلات بورس تهران امسال کاهش یافته و در دسامبر به طور متوسط 102 میلیون دلار سهم مبادله شد در حالیکه در دسامبر سال 2013 این رقم 203 میلیون دلار بود. مبادلات بازار بورس تهران سال گذشته پس از اعلام توافق هسته‌ای مقدماتی میان ایران و گروه 1+5 بیش از دو برابر شده بود.

شبکه بلومبرگ به نقل از مدیرعامل یکی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری ایرانی نوشت: گفتن اینکه مذاکرات بر بورس تاثیر بیشتری داشته یا نفت بسیار دشوار است اما به نظر من بزرگترین عامل بی‌صبری سرمایه‌گذاران از طولانی شدن مذاکرات بوده است و روند نزولی امسال در تصحیح حرکت بازار کاملا طبیعی است.

او همچنین با اشاره به اینکه نفت خام 15 درصد از تولید ناخالص داخلی را تشکیل می‌دهد و همچنین ذخایر ارزی قابل توجه کشور، گفت: حتی اگر درآمد نفتی صفر شود، ایران می‌تواند سهم درآمد نفت در بودجه سال آینده را تامین کند.

صندوق بین‌المللی پول در آوریل پیش‌بینی کرد که اقتصاد ایران پس از رشد منفی 5.6 و 1.7‌درصدی در دو سال گذشته، 1.5 درصد در سال 2014 توسعه خواهد یافت و نرخ تورم از 35 درصد در سال 2013 به 23 درصد در سال 2014 کاهش پیدا می‌کند.