کدخبر: ۱۰۸۸۰۸ لینک کوتاه

عربستان و نفت ۵۵ دلاری

۴ تحلیلگر قیمت نفتی تخمین می‌زنند که محدوده قیمتی نفت عربستان در بودجه سال آینده ۵۵ تا ۶۳ دلار خواهد بود.

به گزارش اقتصادنیوز، تحلیل‌گران می‌گویند عربستان سعودی بودجه دولتی سال آینده خود را بر اساس هر بشکه نفت به قیمت 60 دلار بسته است.

به گفته آنها عربستان اگرچه هنوز قیمت نفت مورد محاسبه خود در بودجه امسال را افشا نکرده است، اما تحلیلگران با فرض برنامه‌های صادراتی و تولید نفت این کشور برای سال آینده چنین قیمتی را تخمین می‌زنند.

4 تحلیلگر قیمت نفتی تخمین می‌زنند که محدوده قیمتی نفت عربستان در بودجه سال آینده 55 تا 63 دلار خواهد بود.

 ابراهیم العاصف وزیر دارایی عربستان می‌گوید، مفهوم این نیست که عربستان سال آینده ضرورتا به چنین قیمتی نیاز دارد. زمانی که قیمت نفت برگردد نظرات متفاوتی در این زمینه خواهد بود.

برخی کارشناسان معتقدند قیمت نفت اواسط سال آینده و احتمالا سال 2016 برمی‌گردد.

 بر اساس این گزارش در صورتی که متوسط قیمت خام در سال آینده بیش از 60 دلار در هر بشکه باشد میزان درآمد عربستان بیشتر از رقم پیش‌بینی خواهد بود و اگر کمتر باشد، میزان درآمد پیش‌بینی شده افت پیدا خواهد کرد. قیمت نفت از اواسط ماه ژوئن تاکنون تحت فشار کشورهای تولیدکننده نفت مانند عربستان که بزرگترین صادرکننده نفت دنیا است 50 درصد کاهش یافته است.

 گزارش اکونومیک تایمزاضافه کرده است که طرح بودجه 2015 عربستان که با 6 دهم درصد افزایش نسبت به سال گذشته رقم 22.3 میلیارد دلار بسته شده بود اما با کاهش قیمت‌ و پیش بینی کاهش درآمد نفتی به میزان 190.7 دلار این کشور حدود 38.6 میلیارد دلار کسری به جای خواهد گذاشت.
منبع: فارس