کدخبر: ۱۰۸۸۱۹ لینک کوتاه

تولید نفت لیبی سقوط کرد

گزارش‌های غیر رسمی از لیبی نشان می‌دهد که آتش‌سوزی در بزرگ‌ترین پایانه صادرات نفت این کشور، تولید نفت لیبی را به شدت تحت تأثیر قرار داده است.

به گزارش اقتصادنیوز، تولید نفت لیبی همزمان با آتش‌سوزی در پایانه صادرات نفت السدره که از هفته گذشته آغاز شده است، سقوط کرد و موجب تحول در قیمت نفت جهانی و ذخایر ارزی این کشور شده است.
یک مقام نفتی لیبی روز دوشنبه بیست‌ونهم دسامبر (هشتم دی) اعلام کرد که این کشور در حال حاضر روزانه 128 هزار بشکه نفت در میدان‌های متصل به پایانه صادراتی الحریقه تولید می‌کند.
در همین حال، او تأیید کرد که درگیری‌ها در اطراف پایانه السدره و راس لانوف متوقف شده است. تولید نفت لیبی با در نظر گرفتن تولید نفت میدان‌های فراساحلی و میدان نفتی برقه به روزانه 350 هزار بشکه نفت می‌رسد. مقداری از این نفت برای مصرف دو پالایشگاه این کشور ارسال می‌شود اما این مقام رسمی لیبی اظهار نکرد چه مقدار نفت به صادرات اختصاص می‌یابد.
تأسیسات نفتی پایانه صادرات نفت السدره پس از حملات موشکی به این واحد نفتی آتش گرفت و تولید نفت لیبی را دو روز متوقف کرد. لیبی از آلمان، ایتالیا و آمریکا برای ارسال کمک جهت خاموش کردن آتش‌سوزی گسترده پایانه السدره درخواست کمک کرد.
سخنگوی شرکت ConcoPhilips که به همراه شرکت‌های Marathon Oil و Hess مدیریت تانکرهای ذخیره‌سازی پایانه السدره را بر عهده دارد، اعلام کرد که هنوز شدت خسارت‌ها معلوم نشده است.
دولتِ مورد‌تأیید جوامع بین‌المللی در لیبی، با یک شرکت آمریکایی برای خاموش کردن آتش‌سوزی قراردادی به ارزش 6 میلیون دلار امضا کرد و قرار است کار این شرکت ظرف پنج روز آغاز شود.
لیبی اکنون دارای دو دولت مستقل است. یکی دولتی که مورد تائید جوامع بین‌المللی است و از پایتخت به مناطق شرقی لیبی رانده شده و دیگری دولت مخالفان که طرابلس، پایتخت لیبی را اشغال کرده است. این دو دولت برای کنترل کشور و منابع نفتی آن با یکدیگر درگیری‌های خونینی دارند.
از سوی دیگر، این درگیری‌ها موجب شد قیمت نفت خام، روزدوشنبه بیست‌ونهم دسامبر در معاملات آنلاین آسیا افزایش یابد. علت این امر نگرانی از کاهش عرضه نفت است.
بر اساس این گزارش، قیمت نفت خام متوسط غرب تگزاس آماده تحویل در ماه فوریه، با افزایش 46 سنت، به 55.19 دلار و قیمت نفت برنت دریای شمال، آماده تحویل در ماه فوریه نیز با 35 سنت افزایش به 59.80 دلار رسید.
دانیل وانگ، تحلیلگر ارشد موسسه Phillip Futures، در این زمینه گفت: «سرمایه‌گذاران نگران اختلال در عرضه نفت به دلیل درگیری‌های مسلحانه لیبی هستند.» این در حالی است که نیروهای امنیتی دولت لیبی، یکشنبه شب، از موفقیت در کنترل و مهار آتش‌سوزی چهار مخزن از هفت مخزن ذخیره‌سازی نفت در پایانه نفتی السدره واقع در منطقه الهلال خبر دادند.