کدخبر: ۱۰۹۳۲۱ لینک کوتاه

عقد قرار توسعه میدان نفت سنگین در شمال کویت

کویت در ادامه برنامه‌های توسعه ظرفیت‌های نفتی خود، قرارداد توسعه میدان نفت سنگین در شمال این کشور را با یک کنسرسیوم اماراتی-یونانی امضا کرد.

به گزارش اقتصادنیوز، کمیته مرکزی مزایده‌های کویت روز پنجشنبه هشتم ژانویه (18 دی) اعلام کرد که این کشور قرارداد توسعه یک میدان نفت سنگین در شمال کویت را به ارزش چهار میلیارد و 200 میلیون دلار واگذار کرده است.
این پروژه با نام فاز نخست توسعه میدان نفت سنگین فارس سفلی، به شرکت اماراتی Petrofac International و شرکت یونانی Consolidated Contractors واگذار شده است. این شرکت‌ها بزرگترین شرکت‌های ساختمانی در خاورمیانه هستند.
این پروژه شامل تولید روزانه 60 هزار بشکه نفت خام سنگین تا سال 2018 میلادی و بنای زیرساخت‌های لازم برای انجام مراحل بعدی پروژه است. در فاز بعدی، تولید نفت این میدان تا سال 2020 میلادی دو برابر می‌شود. این کشور همچنین برنامه دارد که تولید نفت سنگین خود را در صورت نیاز تا سال 2030 میلادی به روزانه 270 هزار بشکه برساند. در حال حاضر، کویت با ظرفیت تولید روزانه سه میلیون و 300 هزار بشکه نفت خام، نزدیک به دو میلیون و 800 هزار بشکه نفت در روز تولید می‌کند اما بر اساس برنامه‌ها، تا سال 2020 میلادی ظرفیت تولید نفت خام خود را به روزانه چهار میلیون بشکه ارتقا می‌دهد.
این کشور سال گذشته قرارداد ارتقای دو پالایشگاه از مجموع سه پالایشگاه خود را به ارزش 12 میلیارد دلار واگذار کرد و هم‌اکنون در حال امضای قرارداد ساخت یک پالایشگاه جدید با ظرفیت 615 هزار بشکه در روز است.
گزارش‌ها حاکی از آن است که با بهره‌برداری کامل از هر دو پروژه در سال 2018-2019، ظرفیت پالایشی کویت به روزانه یک میلیون و 400 هزار بشکه برسد. ظرفیت پالایشی کویت در حال حاضر 930 هزار بشکه در روز است.