کدخبر: ۱۱۱۲۴۸ لینک کوتاه

شورای جهانی طلا گزارش داد

افزایش تقاضای طلای زیتنی در هند

بر اساس گزارش شورای جهانی طلا (WGC) تقاضا برای طلای زینتی در هند در سال ۲۰۱۴ به رغم اعمال محدودیت‌های شدید بر واردات طلا، به رقم ۶۶۲.۱ تن رسیده است

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از سایت بیزینس استاندارد، بر اساس گزارش شورای جهانی طلا (WGC) تقاضا برای طلای زینتی در هند در سال 2014 به رغم اعمال محدودیت‌های شدید بر واردات طلا، به رقم 662.1 تن رسیده است اما در همین مدت میزان تقاضای طلا به عنوان کالای سرمایه‌ای 50 درصد کاهش داشته است.

به نظر می‌رسد در صورت عدم اعمال محدودیت‌های خاص توسط دولت هند، بر بازار طلا، تقاضای طلا در سال 2015 نیز روند صعودی خود را ادامه دهد.

هند در سال 2014 رقمی معادل 769 تن طلا وارد کرده است که از میزان 825 تن سال قبل‌تر کاهش داشته است این در حالی است که تخمین زده میشود میزان طلای قاچاق به هند رقمی معادل 175 تن(علاوه بر میزان واردات رسمی طلا) بوده است.

مارکوس گراب مدیرعامل بخش سرمایه‌گذاری (WGC) در این گزارش اعلام کرده است، سال گذشته برای جواهرسازان هندی سال نرمالی بوده است بهرغم اعمال محدودیت های دولت بر واردات طلا کشش عمومی مردم به طلا تقویت پیدا کرده است.

بخش جواهرسازی بیشترین متقاضی شمش طلا در بازار هند است، تقاضا طلای زینتی در هند در حدود هشت درصد سالیانه رشد داشته است و میزان واردات (رسمی و غیررسمی) در سال گذشته میلادی بیشترین مقدار از سال 1995 بوده است.

بر اساس این گزارش از میزان 842.7 تن کل طلای وارداتی (رسمی و غیر رسمی) به هند تقاضای بخش زینتی به تنهایی 662.1 تن بوده است.
بر خلاف افزایش تقاضا در بخش جواهرسازی تقاضای طلا برای سرمایهگذاری در سال 2014 در هند رقم 180.6 تن بوده است که کمترین میزان طی پنج سال اخیر بوده است.

در این گزارش آمده است تقاضا برای سرمایه‌گذاری در طلا به طور سنتی معطوف به شمش‌هایی در اندازه بزرگ (با وزن یک کیلوگرم) بوده است که آمارها از کاهش تقاضای سرمایهگذاران(در این بخش) و تغییر ترجیحات سرمایه‌گذاران هندی به سرمایه گذاری در دارایی‌های جایگزین حکایت دارد.