کدخبر: ۱۲۰۳۷۶ لینک کوتاه

اقتصادنیوز در گفت‌وکو با کارشناسان بازار ارز بررسی می‌کند:

بازار برای تک نرخی شدن ارز آماده است؟

کارشناسان بازار ارز معتقدند که با تک‌نرخی شدن ارز از رانت ارائه شده به واردکننده جلوگیری خواهد شد و ورود ارز به کشور تسهیل خواهد شد، زیرا زمانی که تفاوتی بین دو نرخ یک ارز وجود نداشته باشد رغبت مردم بیشتر به سمت عرضه ارز در سیستم بانکی سوق می یابد.

به گزارش اقتصادنیوز، تک نرخی کردن ارز از چند سال گذشته یکی مسائل پیش روی دولت‌ها بوده اما با توجه به شرایط اقتصاد و مدیریت حاکم برآن دستیابی به ارز تک نرخی آن هم در شرایط شناور دور از دسترس بوده است.

تک نرخی کردن ارز از سوی برخی کارشناسان نیاز به مدیریت زمان، مدیریت شرایط و مدیریت اقتصادی دارد که دولت یازدهم این موارد را تا حد امکان رعایت کرد و در زمانی بحث تک‌نرخی را مطرح و به آن پرداخت که نرخ ارز در بودجه سالجاری تا حدودی نزدیک به مرز 3 هزار تومان تعیین شده بود و روند ارزش گذاری نرخ ارز بانکی روند صعودی به خود گرفته بود که این موضوع رفته رفته فاصله نرخ ارز به ویژه دلار را به کمتر از 400 تومان رساند.

از سوی دیگر دولت نیم نگاهی به مذاکرات هسته‌ای دارد زیرا با رفع تحریم‌ها نیمی از مشکلات بازار پولی و بانکی کشور رفع خواهد شد.

حال دولت با توجه به موارد مطرح شده هر از چندگاهی در رابطه با ارز تک‌ نرخی اظهار نظری ارائه می‌دهد که در جدیدترین آن‌ها رئیس کل بانک مرکزی  از اراده بانک مرکزی برای تک نرخی کردن نرخ ارز در آینده نزديك خبر داده است. به گفته ولی الله سیف شواهد و قراین و بررسی های کارشناسی نشان می دهد که امکان حرکت به سمت تک نرخی کردن ارز وجود دارد و این سیاست در موقع مقتضی عملی خواهد شد.

در این رابطه معاون ارزی سابق بانک مرکزی معتقد است:  بانک مرکزی اگر برای اعلام تکسان سازی در پی تغییر مقررات تا حدودی احتیاط کند، می‌تواند نرخ ارز بانکی و ارز بازار آزاد را به حداقل کاهش دهد و از امکانات یکسان سازی بهترین بهره را ببرد.

سیدکمال سیدعلی در گفت‌و‌گو با اقتصادنیوز، اظهار کرد: با تک‌نرخی شدن ارز از رانت ارائه شده به واردکننده جلوگیری خواهد شد و ورود ارز به کشور تسهیل  خواهد شد، زیرا زمانی که تفاوتی بین دو نرخ یک ارز وجود نداشته باشد رغبت مردم بیشتر به سمت عرضه ارز در سیستم بانکی سوق می یابد.

او ادامه داد: به نظر می رسد که  بانک مرکزی به دنبال آن است تا روابط کارگزاری ایجاد شود و بعد از دستیابی به این مهم تک نرخی کردن ارز را اعلام و مرحله نهایی را عملیاتی کند. همچنین از الزامات دستیابی به تک نرخی شدن ارز می‌توان به تغییر برخی از قوانین، وجود نقدینگی لازم برای مدیریت بازار، آموزش‌های لازم بر سیستم و انتخاب بازار فرعی و اصلی بازار ارز و تدوین مقررات آن اشاره کرد.

وی در پاسخ به این سوال که بانک مرکزی فعالیت‌ها و تصمیم‌گیری‌هایی همچون راه‌اندازی سامانه اعلام نرخ ارز را در دستور کار خود قرار داده آیا این چنین فعالیت‌ها بر تک نرخی کردن ارز تاثیرگذار است، گفت: این موضوع ربطی به یکسان‌سازی نرخ ارز ندارد و تنها برای آن که نرخ از یک منبع قانونی ومسئولیت پذیری اعلام شود چنین تصمیمی اتخاذ شد.

سیدعلی با تاکید بر این که نرخ ارز تک نرخی باید کاملا شناور باشد، بیان کرد: بانک مرکزی برای آن که بتواند بازار را و نرخ شناور را مدیریت کند، بازار ارز، وضعیت نقدینگی و دیگر عوامل را رصد خواهد کرد، از سوی دیگر نوسانات ارزهای خارجی بر شناور بودن نرخ ارز در داخل کشور تاثیرگذار است و تاحدودی شناور بودن نرخ ارز در داخل را به سیسم دیکته می کند.

همچنین در این رابطه یک کارشناس بازار ارز هم  گفت: تا زمانی که بحث تحریم حل نشود، دستیابی به تک نرخی واقعی عملی نیست و این موضوع نشات گرفته از عدم نقل‌و‌انتقال اسان و سریع پول است.

محمد مهدی رئیس‌زاده در گفت‌و‌گو با اقتصادنیوز با اشاره به اینکه تا زمانی که خدمات پولی و بانکی بین‌الملل در کشور ارائه نشود، پرداختن به تک نرخی کردن ارز بی‌معنا است،‌ اظهار کرد: بارها اشاره شده که نرخ ارز تک نرخی باید شناور مدیریت شده باشد.

او تصریح کرد: عدم شناوری نرخ ارز سیستم را از تک نرخی کردن دور خواهد کرد، نرخ شناور باید تابع میزان تولید داخلی و برخی از عوامل تعیین کننده خواهد بود.

این کارشناس بازار بانکی و ارزی، با بیان این که،زمانی که نرخ ارز شناور شود نوسان اندکی در بازار ایجاد خواهد که نوسانات جزئی قابل قبول و منطقی خواهد بود، خاطرنشان کرد: ارز مبادلاتی در مرز 2900 تومان است که این رقم خود نشان از سمت و سوی دولت برای تک‌نرخی کردن ارز دارد و از سوی دیگر عدم تخصیص ارز به تمام کالاهای وارداتی نیز شاهد این امر است.

او خاطرنشان کرد که  هرچه فاصله دو نرخ اندک شود دستیابی به ارز تک نرخی راحت‌تر و سریع‌تر خواهد بود.