کدخبر: ۱۲۰۹۵۴ لینک کوتاه

طلا در هفته گذشته ۲۶ دلار افت کرد

قیمت طلا طی هفته گذشته ۲۵.۸ دلار کاهش یافت و در آخرین روز کاری بازار‌های جهانی ۱۱۷۵.۵۲ دلار فروخته شد.

به گزارش رویترز، قیمت طلا در معاملات روز جمعه پس از کاهش به کمترین رقم در 3 هفته گذشته، به علت پیش خریدها در پایان هفته و همچنین هوشیاری در مورد مذاکرات یونان اندکی تغییر کرد.

این درحالی است که نگرانی‌ها در مورد چشم‌انداز بلندمدت این فلز گران‌بها، فشار قیمتی ایجاد کرده است.

بر اساس آخرین معاملات دیروز هر اونس طلا 2.35 دلار بالا رفت و در سطح 1175.52 دلار فروخته شد. این افزایش در حالی بود که پیشتر قیمت طلا تا سطح 1168.25 دلار که کمترین قیمت از 5 ژوئن است افت کرده بود. ارزش طلا طی هفته گذشته 2.2 درصد کاهش یافت.

به گفته یک تاجر آمریکایی، قیمت طلا تنها اندکی بالا رفته است. پیش خریدهای آخر هفته به همراه نبود پیشنهاد معامله به علت نزدیک شدن پایان سه ماهه، به افزایش قیمت‌ها اندکی کمک کرده است.

انتظارها برای افزایش نرخ بهره بانکی برای نخستین بار در نزدیک به یک دهه، افزایش ارزش دلار آمریکا بر طلا فشار وارد کرده است.

طلا از نیمه ماه مارس تاکنون در محدوده 1160 و 1230 دلار باقی مانده است و علی‌رغم افزایش شدید در اثر تنش‌های ناشی از بحران یونان، تلاش می‌کند بالاتر برود.

ذخایر طلای گلدتراست، بزرگ‌ترین صندوق سرمایه گذاری طلا در جهان، 6.9 تن در روز پنج شنبه افزایش یافت که بیشتری افزایش یک روزه از 2 ماه فوریه به شمار می‌رود.

منبع: فارس