کدخبر: ۱۲۹۸۸۰ لینک کوتاه

افزایش نرخ بهره در ماه دسامبر، اونس را ۱۱۶۰ دلاری کرد

پس از اعلام فدرال‌رزرو در مورد امکان افزایش نرخ بهره در ماه دسامبر که منجر به تقویت دلار و همچنین کاهش درخواست برای شمش شد، با وجود رشد اندک طلا در آغاز معاملات امروز،‌ قیمت این فلز به دلیل افت شدید شب گذشته به نزدیکی کمترین مقدار خود در دو هفته اخیر رسید.  

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از رویترز، طلا با رشد 0.3 درصدی در آغاز معاملات امروز، بخشی از افت شدید یک درصدی روز گذشته خود را جبران کرد. بر این اساس،‌ هر اونس طلا به قیمت هزار و 160 دلار و 10 سنت معامله شد.

یک معامله‌گر طلا در بازار سیدنی اعلام کرد.: «بعد از افت قیمت طلا در روز گذشته،‌ در معاملات امروز بهبود نسبی در میزان تقاضای فیزیکی وجود دارد ولی حجم معاملات بسیار کم است. در این قیمت‌ها،‌ طلا با افزایش نرخ بهره در ماه دسامبر قیمتی‌تر خواهد شد. کف قیمتی این فلز 1150 دلار و سقف آن 1165 دلار خواهد بود.»

روز چهارشنبه فدرال رزرو بعد از نشست سیاست‌گذاری خود اعلام کرد که نرخ بهره در ماه پیش‌رو بدون تغییر خواهد ماند ولی به طور مستقیم زمان افزایش نرخ بهره را نشست ماه آینده خود اعلام کرد
 
فدرال رزرو اعلام کرد که افزایش نرخ بهره در نشست آینده به پیشرفت ایجاد شده روی اشتغال و تورم بستگی خواهد داشت و در این میان از تاثیر توسعه جهانی روی  فعالیتهای اقتصادی آمریکا حرفی به میان نیاورد.

در هفته‌های اخیر، سرمایه‌گذاران با استناد به تاثیرگذاری ضعف موجود در اقتصاد جهانی بر اقتصاد آمریکا، احتمال به تعویق افتادن زمان افزایش نرخ بهره را به سال آینده بسیار محتمل می‌دانستند.
    
بیانیه شب گذشته فدرال‌رزرو موجب تقویت دلار در برابر سبد ارزهای اصلی به بالاترین سطح خود در دو ماه اخیر شد. دلار قوی‌تر موجب گران‌تر شدن طلا برای دارندگان ارزهای دیگر می‌شود در حالی که نرخ بهره بالاتر به درخواست طلا ضربه خواهد زد.
    
سرمایه گذاران به دقت آمار اقتصادی آمریکا را رصد خواهند کرد. این آمار شامل تولید ناخالص داخلی در ادامه سال جاری به منظور سنجش قدرت اقتصاد امریکا و چگونگی تاثیرپذیری آن از سیاستهای پولی فدرال رزرو خواهد بود.

بعد از اینکه آمار دولتی نشان از افت معاملات کالا در ماه سپتامبر به پایین‌ترین سطح هفت ماهه خود داد، رشد سه ماهه سوم آمریکا می‌تواند موجب شگفتی بازار شود.
ادوارد میر تحلیلگر اف‌سی استون اعلام کرد: « اگر رقم GDP بیشتر از حد انتظار باشد،‌ می تواند منجر به ادامه یافتن اوج‌گیری دلار و فشار بیشتر بر روی طلا شود.