کدخبر: ۱۳۱۷۰۱ لینک کوتاه

اقتصادنیوز از بازار قراردادهای آتی گزارش می‌دهد:

رشد آتی با اهرم طلا و دلار

در جریان معاملات امروز بازار آتی بورس کالای ایران، متاثر از افزایش قیمت طلای جهانی و ارز آزاد، قیمت‌های سکه در سررسیدهای دور و نزدیک با رشد همراه شد.

به گزارش اقتصاد‌نیوز، قیمت هر اونس طلا امروز با رشدی کمتر از یک درصد، تا زمان تنظیم این گزارش به 1073 دلار و 80 سنت رسید. اگرچه این رقم فاصله چندانی با رقم 1064 دلار و 95 سنتی هفته گذشته که پایین‌ترین نرخ ثبت شده برای طلا از فوریه 2010 تاکنون بوده است ندارد، اما قدم گذاشتن این فلز ارزشمند در مسیر صعودی موجب شد امروز در بازارهای نقدی و آتی سکه طلا که خود به واسطه رشد نسبی نرخ ارز پتانسیل افزایش قیمت‌ها را داشتند، رشد تا حداکثر 2500 تومان برای هر قطعه سکه رقم بخورد.

در حال حاضر نرخ ارز در نزدیکی کانال 3600 تومان قرار دارد و به گفته مسوولان بانک مرکزی و وزیر اقتصاد مسیری را که دلار در پیش گرفته، مقطعی است، اما به هر ترتیب رشد آن طی روزهای اخیر، قیمت‌ طلا را در بازار داخل به سمت افزایش سوق داده است به خصوص در زمانی که اونس طلا در بازارهای جهانی اندکی از کف فاصله گرفته و میل به صعود را از خود نشان می‌دهد.

به هر ترتیب امروز و تا زمان تنظیم این گزارش قیمت هر قطعه سکه در بازار نقدی با 2500 تومان رشد نسبت به روز گذشته به 906 هزار و 500 تومان رسید. در قراردادهای آتی سکه طلا نیز در قراردادهای سکه تحویل دی ماه، اسفند، اردیبهشت 95 و تیر 95، آخرین قیمت‌های ثبت شده اختلاف تا حداکثر 2000 تومانی را نسبت به قیمت تسویه روزانه به نمایش گذاشت.

در میان سررسیدهای دور و نزدیک این بازار، خوش اقبال‌ترین قرارداد به تیر 95 اختصاص دارد که 1606 قرارداد را به خود اختصاص داده است. کم اقبال‌ترین قرارداد نیز سکه سررسید دی ماه 94 است که تا ساعت 15:15 تنها 35 قرارداد در آن به ثبت رسیده است.