کدخبر: ۱۳۳۶۱۵ لینک کوتاه

صندوق بین‌المللی پول گزارش داد

رشد ذخایر طلای قزاقستان،‌ روسیه و ترکیه

بر اساس گزارش صندوق بین‌المللی پول، قزاقستان میزان ذخایر طلای خود را برای سی وهشتمین ماه افزایش داده استو روسیه و ترکیه نیز به گسترش دارایی‌های خود اقدام کرده‌اند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از بلومبرگ، قزاقستان میزان ذخایر خود را از 6.96 میلیون اونس در ماه اکتبر به 7.03 میلیون اونس در ماه نوامبر افزایش داد و روسیه نیز دارایی‌های خود را از 44.07 میلیون اونس به 44.78 میلیون اونس رساند. آمار وبسایت صندوق جهانی پول نشان می‌دهد که افزایش ذخایر طلای ترکیه از 16.10 میلیون اونس به 16.39 میلیون اونس بوده است. 

در حالی که سرمایه‌گذاران افزایش در هزینه‌های بدهی آمریکا را پیش‌بینی کرده بودند، بانک‌های مرکزی در میان کاهش 6.8 درصدی قیمت طلا در ماه گذشته اقدام به خرید شمش کردند. این در حالی است که آخرین به‌روزرسانی صندوق جهانی پول در مورد ذخایر چین در ماه سپتامبر نشان می‌دهد که بانک مرکزی چین نیز از جولای تا سپتامبر رشد 5.1 درصدی در میزان دارایی‌های خود داشته است.

فی‌فی لی، تحلیلگر بانک بارکلیز یک روز قبل از انتشار آمار اعلام کرد که روند خرید ادامه خواهد داشت. کشورهای بازار در حال رشد نظیر روسیه،‌ چین و قزاقستان، ناشی از دلایل راهبردی، نیاز طولانی‌مدت به افزایش ذخایر خود دارند.

بر اساس آمار شورای جهانی طلا، بانک‌های مرکزی و دیگر موسسات به منظور تنوع بخشیدن به دارایی‌های خود میزان خرید شمش خود را در سه‌ماهه سوم تقویت کردند.