کدخبر: ۱۴۵۹۴۸ لینک کوتاه

رفت‌وبرگشت طلا در آستانه بیانیه فدرال‌رزرو/ هر اونس ۱۲۸۴ دلار

پس از رسیدن طلا به بالاترین سطح شش هفته اخیر خود در روز گذشته، در معاملات روز چهارشنبه، طلا با اندکی افت مواجه شد. این در حالی است که بازار در انتظار بیانیه نشست سیاست‌گذاری فدرال رزرو بوده و نگرانی‌ها در خصوص خروج بالقوه بریتانیا از اتحادیه اروپا همچنان وجود دارد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از رویترز، هر اونس طلا با 0.2 درصد افت نسبت به آخرین جایگاه روز گذشته خود یکهزار و 284 دلار و 50 سنت معامله شد. شمش در روز گذشته با ایستادن در پله 1289 دلاری بالاترین سطح خود را از ششم می تجربه کرده بود.

انتظار می‌رود بیانیه فدرال‌رزرو پس از نتیجه‌گیری در خصوص نشست دو روزه کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC) امروز منتشر شود. آمار خرده فروشی آمریکا در ماه می به شدت رشد داشته که نشان می‌دهد رشد اقتصادی با وجود کندی اشتغال زایی همچنان در حال صعود است.

 مدل پیش‌بینی GDP فدرال‌رزرو آتلانتا نشان می‌دهد، اقتصاد آمریکا به دنبال ثبت رشد 2.8 درصدی در سه‌ماهه دوم است. شواهد نشان می‌دهد که نرخ بهره آمریکا همچنان نزدیک به صفر باقی بماند و فدرال‌رزرو در سال جاری با سرعت کمتری اقدام به افزایش نرخ بهره کند.

نظرسنجی روز 23 ژوئن بریتانیا در خصوص ترک اتحادیه اروپا (برگزیت) می‌‌تواند اروپا را مجددا وارد رکود کرده و فشار بیشتری روی اقتصاد جهانی وارد کند. جفری گندلاخ، مدیر ارشد شرکت دابل‌لاین اعلام کرد،‌ سرمایه‌گذاران در حال از دست دادن دارایی‌ها پرریسک و روی آوردن به سمت طلا و اوراق بهادار امن‌تر نظیر اوراق خزانه‌داری هستند. 

در حالی که پوند بریتانیا به پایین‌ترین سطح 8 هفته‌ای خود در برابر دلار، روز گذشته قیمت طلا به پوند به بالاترین سطح خود از سپتامبر 2013 رسید. دارایی‌ها در SPDR، بزرگترین صندوق معاملاتی طلا با رشد 0.27 درصدی در روز سه‌شنبه به 898.67 تن رسید که بالاترین مقدار از اکتبر 2013 بوده است.

در معاملات روز چهارشنبه سهام آسیایی به پایین‌ترین سطح سه هفته‌ای خود رسید این در حالی بود که دارایی‌های امن نظیر اوراق قرضه آمریکا و ین تقاضای زیادی داشتند. همچنین هر دلار با اندکی تغییر  105.63 ین معامله شد.