کدخبر: ۱۲۰۸۹۶ لینک کوتاه

بارش‌های سنگین کشت گندم در آمریکا را مختل کرد

جهش ۱۵ درصدی قیمت گندم در آمریکا

قیمت گندم در بازارهای‌ آتی آمریکا دیروزجمعه ۶ درصد رشد داشت؛ این افزایش قیمت که بازار را وارد عرصه افزایش قیمت کرده است، در اثر ریزش باران سنگین در مناطق غربی آمریکا بوده که عملیات کشت گندم زمستانه در این مناطق را با مشکل روبرو کرده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از وال‌استریت‌ژورنال، قیمت گندم در بازارهای‌ آتی آمریکا دیروز جمعه 6 درصد رشد داشت این افزایش قمیت که بازار را وارد عرصه افزایشی کرده است در اثر ریزش باران سنگین در مناطق غربی آمریکا بوده است که عملیات کشت گندم زمستانه در این مناطق را با مشکل روبرو کرده است.

قیمت گندم طی هفته‌گذشته به صورت غیر منتظره‌ای رقمی معادل 15 درصد رشد داشته است. این اتفاق پس از آن رخ می‌دهد که قیمت گندم در ماه می 2015 به دلیل افزایش عرضه جهانی و کاهش افق صادرات گندم آمریکا به کمترین میزان خود در 5 سال اخیر سقوط کرده بود. بسیاری از پیش‌بینی کنندگان و کارشناسان بازار در ابتدای ماه جاری میلادی بر ادامه روند کاهش قیمت تاکید داشتند، اما در دو هفته گذشته بر اساس آمار مرکز ملی هواشناسی آمریکا در مناطق غربی این کشور بارش باران شش برابر بیشتر از حالت عادی بوده است. ضمن آنکه آنها پیش‌بینی می‌شود بارندگی‌ها طی هفته پیش‌رو ادامه داشته باشد.

هوای بسیار مرطوب کشت گندم قرمز زمستانه را که بیشتر در کناره‌های رود می‌سی‌سی‌پی انجام می‌شود، کاهش داده است. این نوع از گندم بیشتر در تولید شیرینی و تنقلات مورد استفاده قرار می‌گیرد. کشاورزان بیشتر در ماه ژوئن اقدام به کاشت گندم زمستانه می‌کنند، اما زمین‌های مرطوب و گلی استفاده از ماشین‌های کاشت را برای بسیاری از کشاورزان مشکل ساخته است. ضمن آنکه مانع برداشت محصولات قبلی پیش‌ از خشک شدن کامل آنها می‌شود.

رطوبت اضافه منجر به افزایش نگرانی‌ها در مورد کاهش کیفیت محصولات و افزایش برخی از بیماریها را افزایش می‌دهد. در شرایط مرطوب مقادیر بالایی از وومی توکسین، که یک ماده سمی است در محصول گندم دیده می‌شود. این ماده در پی افزایش فعالیت نوعی قارچ تولید می‌شود.

در روز جمعه قمیت گندم در بازار مبادلات شیکاگو برای تحویل در ماه جولای 30 سنت معادل 5.7 درصد افزایش داشت و به سطح 5.62 سنت به ازای هر بوشل رسید.

بر اساس گزارش هفتگی وزارت کشاورزی آمریکا کشت گندم زمستانه تا شروع هفته گذشته تنها 19 درصد از عملیات کشت گندم زمستانه در آمریکا انجام شده است که پایین تر از میانگین 31 درصدی پنج سال گذشته است.