کدخبر: ۱۲۴۵۳۴ لینک کوتاه

اقتصادنیوز در گفت‌وگوهایی بررسی کرد:

گرمای این روزها با دام و طیور چه کرده است؟/گرانی ۴۰۰ تومانی مرغ؛ اولین واکنش بازار

گرچه هنوز گزارش دقیقی از وضعیت تلفات دام و طیور بر اثر گرما در سال جاری منتشر نشده ولی برخی اخبار حاکی از آن است که در برخی استان‌های کشور مثل تهران، گرمای هوا تلفات در این بخش داشته و این تلفات باعث تغیراتی در قیمت‌ها نیز شده است.

به گزارش اقتصادنیوز، هر سال با آغاز فصل گرما، بخشی از دام و طیور کشور که در استان‌های گرمسیر پرورش می‌یابند به دلیل گرما از بین می‌روند.

البته اکنون با مکانیزه کردن سیستم‌های مراکز پرورش دام و طیور هر سال تلفات کمتری نسبت به سال قبل رخ می‌دهد ولی همچنان استان‌هایی هستند که مراکز پرورش دام و طیور آنها از امکانات کافی برخوردار نیست و همه ساله بخشی از دام و طیور آنها از بین می‌رود.

بهبهان یکی از استان‌هایی است که گزارشی از تلفات دام و طیور آن منتشر شده است.

در این زمینه غلامحسین رنجبرها، رئیس هیات مدیره تعاونی دامداران بهبهان اظهار کرده است: گرمای طاقت‌فرسای هوا باعث بروز مشکلات فراوانی برای دامداران و مرغداران خوزستانی شده است.

کاهش اشتهای دام ناشی از گرمای بیش از حد هوا، تعریق بیش از حد دام و استرس گرمایی منجر به سقط جنین، از مشکلاتی هستند که دام‌ها و طیور استان در این فصل با آنها روبه‌رو هستند. همچنین اخلال در سیستم‌های هورمونی، کاهش سیستم ایمنی بدن و در نتیجه غالب شدن ویروس و میکروب در دام‌ها موجب مرگ و تلف شدن بسیاری از دام‌ها و مرغ‌های مرغداری‌ها شده و شدت گرما و شرجی هوا همزمان با آن، بروز بیماری ویروسی، تب سه روزه و بیماری‌های مرغ، تلفات فراگیری را به دنبال داشته است.

رنجبرها در خصوص خسارات وارد شده به دامداران استان با توجه به گرمای شدید هوا، گفت: کاهش تولید گوشت و شیر دام‌ها؛ ناشی از کاهش اشتها و شوک گرمایی که با سقط جنین و تاخیر در باروری دام سنگین همراه است، از دیگر خسارات هستند.

رییس هیات مدیره تعاونی دامداران بهبهان با بیان اینکه تلفات در مرغداری‌ها و هزینه‌های بالای کنترل دما، خسارت جبران‌ناپذیری به دامداری‌ها و مرغداری‌های استان تحمیل کرده است، گفت: این تنگنای اقیلمی در خوزستان همراه با پایین نگه داشتن بهای شیر و گوشت مرغ، دامداری‌ها و مرغداری‌ها را به سوی ورشکستگی سوق می‌دهد و امنیت، ثبات تولید و اشتغال را در این منطقه مورد تهدید جدی قرار می‌دهد.

وضعیت در استان‌های دیگر چطور است؟
در این زمینه سعيد سلطانی سروستانی، مديرعامل اتحاديه دامداران ايران اظهار کرد که گزارشی از وضعیت تلفات دام در استان‌های مختل ندارد و موارد بحرانی به او گزارش نشده است.

 احمد مقدسی، رئیس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران نیز بیان کرد: به نظر نمی‌رسد امسال وضعیت تلفات دام و طیور بحرانی باشد چون به شکل ویژه گزارشی از وضعیت دام و طیور امسال نداشته‌ایم.

 بنابراین هنوز وضعیت تلفات دام و طیور در دیگر استان های کشور مشخص نیست.

تاثیر گرمای تهران بر دام و طیور
در این راستا، علی اصغر ملکی، رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی هم در گفت‌وگو با اقتصادنیوز، اظهار کرده است: گوشت استان تهران از استان کردستان می‌آید و ما در این منطقه چنین مشکلی نداشته‌ایم.

او افزود: محل نگه‌داری دام کردستان خنک است و ما شاهد تلفاتی از گرمای هوا نبوده‌ایم.

همچنین مهدی یوسف‌خانی، رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی استان تهران، در این زمینه بیان کرده است: به طور کلی در فصل گرما، مرغ و جوجه پرورشی دچار مشکل می‌شود. چون به هر حال جوجه در برابر سرما و گرما از حساسیت برخوردار است.

وی تصریح کرد: در استان تهران به دلیل امکانات بیشتر تلفات کمتر است و به طور میانگین ما حدود 10 تا 15 درصد در سال جاری تلفات طیور را تجربه کردیم. البته تلفات اخیر سبب شده قیمت مرغ در تهران در روزهای گذشته 400 تومان افزایش یافته و به کیلویی 6800 تومان برسد.