کدخبر: ۱۲۰۹۵۱ لینک کوتاه

چشم‌انداز افت ۵ درصدی در سه‌ماهه دوم ۲۰۱۵

اقتصاد روسیه همچنان در سراشیبی

کریس ویفر، شریک ارشد شرکت سرمایه گذاری «ماکرو ادوایزری» در یک ارتباط ویدئویی با شبکه تلویزیونی «سی‌ان‌بی‌سی» درباره ادامه یافتن سیر نزولی اقتصاد روسیه سخن گفت.

به گزارش اقتصادنیوز، اقتصاد روسیه هنوز در مسیر سراشیبی است و بر اثر سنگینی بار بخش‌های ساخت‌وساز و مصرف‌کننده، امکان دارد اقتصاد این کشور در سه ماهه جاری 5 درصد سقوط کند.

کریس ویفر در گفت‌وگو با سی‌ان‌بی‌سی در این باره اظهار کرد: پیش‌‌بینی می‌کنیم که طبق گزارش‌ها، ارقام کمی نزول کرده باشند و البته همواره پیش‌بینی می‌شد که نرخ رشد در سه ماهه دوم و سوم سال 2015 پایین‌تر بیاید یا حتی به کف برسد. اما در حال حاضر بیشتر به خاطر بخش‌های مصرف‌کننده و ساخت و ساز است که دچار سقوط شده‌ایم.

ویفر افزود: ما نیز به همراه صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی انتظار داریم که انقباض اقتصادی امسال اقتصاد روسیه به 3.5 درصد محدود شود. اما فعلاً به راحتی می‌توان انقباض 5 درصدی سه ماهه جاری را پیش‌بینی کرد.

او ادامه داد:‌ اگر بخواهیم ترازنامه را از اقتصاد جدا کنیم، البته ترازنامه‌ها نسبت به چیزی که سال گذشته توقع می‌رفت، وضعیت بهتری دارند. اما رئیس جمهور پوتین سال گذشته در سنت پترزبورگ اعلام کرد که روسیه از یک بحران اقتصادی نجات پیدا کرده‌است.

کریس ویفر اظهارات پوتین مبنی بر نجات یافتن روسیه را، به معنای بالا نیاوردن بدهی در دوران بحران دانست و اینکه این کشور آنقدر پول دارد که بودجه را تأمین کند و البته نظام بانکی و بازارهای مالی داخلی‌اش کم و بیش باثبات هستند. وی ادامه داد: دلیل این ثبات مدیریت روبل و همچنین قیمت نفت است.

ویفر با تأکید بر اینکه سقوط در شاخص‌های اقتصادی و رشد ادامه دارد، اظهار کرد: از لحاظ ترازنامه وضعیت ثابتی داریم، اما از نظر اقتصادی هنوز در سراشیبی هستیم. نباید نقش قیمت نفت را در این راستا فراموش کرد. علاوه بر این تصمیم دولت بر ضعیف نگه‌داشتن ارزش روبل که انعکاس دهنده قیمت کاهش یافته نفت است نیز کمک زیادی به اوضاع ترازنامه‌ها کرده‌است.

شریک ارشد «ماکرو ادوایزری» در خصوص بازگشت روسیه به سمت آسیا و «نشست بریکس» در 10 روز آینده توضیح داد: هفته گذشته در انجمن سنت پترزبورگ یک نشست تقریباً آرام داشتیم که بیشتر به روابط با کشورهای اروپایی پرداخت، اما روز هفتم جولای در نشست بریکس بیشتر به روابط روسیه با آسیا و بازارهای نوظهور اختصاص خواهد یافت.

ویفر افزود: امروزه همه می‌دانیم که اوضاع اقتصادی جهان تغییر کرده؛ اما سال گذشته بسیاری سیاستمداران در مسکو می‌گفتند که روسیه می‌تواند به طور کل غرب را نادیده بگیرد و اقتصادش را به سوی آسیا سوق دهد.